NaKolei.pl WiadomościKDP Alstom otworzył nową fabrykę wózków pod Warszawą. W przyszłości z myślą o pociągach KDP [ZDJĘCIA]

Alstom otworzył nową fabrykę wózków pod Warszawą. W przyszłości z myślą o pociągach KDP [ZDJĘCIA]

Adrian Izydorek
Fot. Adrian Izydorek

Alstom w Polsce oficjalnie uruchomił produkcję wózków do pociągów regionalnych, metra i tramwajów w nowym zakładzie w Nadarzynie pod Warszawą. Zakład w przyszłości może zostać rozbudowany, dodatkowo z produkcji mogą wyjechać wózki dla pociągów KDP.

W nowym zakładzie zatrudnionych zostanie 200 osób, a koszt inwestycji wyniósł 10 milionów euro. Pierwsze wózki zjechały już z linii produkcyjnej. W najbliższym czasie zakład będzie wykonywał również serwis wózków do pociągów dużych prędkości (do 250 km/h), czyli wózków Pendolino – ich serwis został przeniesiony z Piaseczna. Będzie to pierwsze tego typu centrum serwisowe w Polsce.

Alstom planuje rozbudowę produkcji o kolejną, sąsiednią halę. Po drugiej stronie obiektu znajduje się magazyn, którego wartość z uwagi na znajdujące się tam komponenty to 12 mln euro. Póki co produkcja będzie opierała się o wózki do pociągów Coradia, które montowane są w Chorzowie, natomiast Alstom nie wyklucza że gdyby udało się w przyszłości zyskać kontrakt na dostawę pociągów KDP – wtedy produkcja takich wózków odbywałaby się pod Warszawą. Na ten moment w fabryce produkowane są wózki napędne, wózki toczne, jak i wózki Jakobsa. Zdolność produkcyjna, przy zatrudnieniu 200 osób to 3 tys. wózków rocznie. Na ten moment zakład zatrudnia 70 pracowników.

Nowy zakład przejmie produkcję wózków z istniejącej fabryki w Piasecznie i Wrocławiu. Na działce o powierzchni ponad jednego hektara powstała hala produkcyjna z czterema suwnicami oraz biura. W Nadarzynie zatrudnienie znajdą monterzy, mechanicy, elektrycy, tokarze, lakiernicy, specjaliści ds. kontroli jakości oraz pracownicy administracyjni.

Nasz nowy zakład w Nadarzynie to kolejna inwestycja realizowana przez Alstom w Polsce. Chcemy zatrudnić tu 200 pracowników i produkować 1800 wózków rocznie, czyli trzykrotnie więcej niż pozwalał nam na to zakład w Piasecznie. Docelowo będziemy w stanie wyprodukować do 3000 wózków rocznie – deklaruje Sławomir Cyza, Prezes i Dyrektor Zarządzający Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich.

Alstom w Polsce od wielu lat wzmacnia kompetencje w zakresie budowy wózków. Zakład w Piasecznie realizował m.in. serwis wózków Pendolino oraz produkcję wózków do pociągów regionalnych. Produkowane w Polsce wózki są częścią elektrycznych zespołów trakcyjnych Coradia Stream, których montaż odbywa się m.in. w Chorzowie. Większość produkcji trafia na eksport.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności