Związki zawodowe działające w PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji domagają się od zarządu spółki wypłaty pracownikom wraz z grudniową pensją dodatkowej kwoty 1000 zł na jednego zatrudnionego. Środki mają pochodzić z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
Wniosek taki skierowały do Agnieszki Wasilewskiej – Semail, prezes PKP CARGO, organizacje związkowe, które są sygnatariuszami Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Związkowcy postulują, aby zarząd zwiększył o wspomniane 1000 zł pensje, które załoga otrzyma 10 grudnia.
W obecnej sytuacji ekonomicznej i organizacyjnej Spółki, obciążonej długotrwałymi procesami restrukturyzacyjnymi, pracownicy znajdują się pod szczególną presją finansową i społeczną Wielu z nich. pomimo pełnego zaangażowania i realizacji obowiązków służbowych, doświadcza realnego spadku dochodów oraz istotnego pogorszenia warunków bytowych swoich rodzin – piszą przedstawiciele organizacji związkowych do prezes PKP CARGO
Podnoszą oni w swoim stanowisku, że pieniądze z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych są środkami celowymi. Fundusz funkcjonuje bowiem niezależnie od „bieżących trudności operacyjnych spółki”, a środki te powinny trafić do pracowników. Związki zawodowe argumentują, że wykorzystanie pieniędzy z ZFŚS – zwłaszcza w okresie świątecznym— stanowi zarówno ważny element polityki socjalnej pracodawcy, jak i niezbędny gest dbałości o ludzi, którzy mimo trudności nadal wspierają funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
Wysokość świadczenia w proponowanej kwocie 1 000 zł na jednego zatrudnionego jest adekwatna do działań podjętych w spółce PKP CARGOTABOR, aktualnych potrzeb pracowników oraz pozostaje zgodna z zasadami gospodarowania środkami ZFŚS. Pragniemy podkreślić, że wypłata pomocy świątecznej ma w obecnych okolicznościach znaczenie nie tylko socjalne, lecz także budujące morale oraz elementarną wiarę w dialog wewnątrzzakładowy” – czytamy w piśmie związków zawodowych.
Związkowcy oczekują od prezes PKP CARGO „pilnego przekazania informacji o podjętej decyzji”.

