Strona główna » Wiadomości » 40 lat minęło! Nowe ministerialne wytyczne projektowania torowisk tramwajowych

40 lat minęło! Nowe ministerialne wytyczne projektowania torowisk tramwajowych

Redakcja
Fot. ZTM Warszawa/Wojciech Surdziel (zdjęcie ilustracyjne)

Minister Infrastruktury zaprezentował 12 marca 2024 roku nowe wytyczne dotyczące projektowania infrastruktury tramwajowej. Dokument, zatytułowany „Wytyczne projektowania infrastruktury transportu zbiorowego. Część 3: Projektowanie infrastruktury transportu tramwajowego” (WR-D-43-3), ma na celu modernizację i unowocześnienie branży tramwajowej w Polsce. Przedstawiono w nim zalecenia uwzględniające nowoczesne metody projektowania oraz potrzeby związane z wprowadzeniem wieloczłonowych, niskopodłogowych tramwajów.

Istota wytycznych

Dostosowanie metod projektowania do nowych wyzwań, w tym wprowadzenia nowoczesnego taboru tramwajowego.
Uwzględnienie współczesnych metod projektowania z innych dziedzin, tak aby projektowanie torowisk tramwajowych było zgodne z aktualnymi standardami branżowymi.
Wytyczne zostały opracowane przez zespół ekspertów pod kierownictwem dr. inż. Jacka Szmaglińskiego z Politechniki Gdańskiej, bazując na art. 17 ust. 3 ustawy o drogach publicznych. Dokument, choć nie będący przepisem techniczno-budowlanym, stanowi ważne źródło wiedzy technicznej i rekomendowany jest do dobrowolnego stosowania.

Podkreśla się, że nowe wytyczne zastępują przestarzałe zalecenia sprzed ponad 40 lat, co świadczy o znaczących zmianach w technice tramwajowej zarówno w zakresie torowisk, jak i pojazdów. Warto zaznaczyć, że jest to już drugie opracowanie w serii wzorców i standardów dotyczących tramwajów, co pokazuje systematyczne dążenie do podnoszenia jakości infrastruktury tramwajowej w Polsce.

Informacje dodatkowe

Dostęp do dokumentu oraz dodatkowych opracowań możliwy jest na stronie wymagań technicznych w drogownictwie. Ministerstwo Infrastruktury kontynuuje prace nad unowocześnieniem i standaryzacją projektowania infrastruktury tramwajowej w Polsce.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x