Strona główna » Wiadomości » Zwrot kosztów i odszkodowania łatwiejsze z unijnym formularzem od lipca 2024

Zwrot kosztów i odszkodowania łatwiejsze z unijnym formularzem od lipca 2024

Redakcja
fot. Pixabay

Od 2 lipca 2024 roku, pasażerowie kolei w całej Unii Europejskiej zyskają możliwość łatwiejszego składania wniosków o odszkodowanie czy zwrot kosztów dzięki nowemu unijnemu formularzowi. Inicjatywa ta ma na celu ułatwienie dochodzenia roszczeń z tytułu opóźnień, utraty połączenia lub odwołania połączeń kolejowych.

Uproszczenie procedur

Rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej (UE) 2024/949 z 27 marca 2024 roku ustanowiło wspólny formularz wniosków, realizując tym samym postanowienia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/782.

Formularz ten będzie dostępny zarówno w formie fizycznej, jak i elektronicznej, zapewniając pasażerom większą elastyczność w dochodzeniu swoich praw.

Chociaż nowy dokument nie jest obowiązkowy i przedsiębiorstwa kolejowe mogą nadal korzystać ze swoich indywidualnych formularzy, jego wprowadzenie jest postrzegane jako znaczące ułatwienie, szczególnie w sytuacjach, gdy przewoźnik nie dysponuje własnym formularzem pozwalającym na proste dochodzenie roszczeń przez pasażerów.

Wprowadzenie unijnego formularza wniosków o odszkodowanie i zwrot kosztów jest krokiem naprzód w upraszczaniu i ujednolicaniu procedur na terenie całej Unii Europejskiej.

Dzięki temu pasażerowie będą mogli skuteczniej i łatwiej dochodzić swoich praw w przypadku nieprzewidzianych sytuacji w podróży kolejowej.

 

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x