Wiadomości Wydarzenia

Związki z PKP Cargo domagają się podwyżek płac

Związki z PKP Cargo domagają się podwyżek płac Fot. PKP Cargo

Zarząd PKP Cargo otrzymał pismo od związków zawodowych działających w spółce z postulatem podwyżki wynagrodzeń od 1 maja 2017 roku.

Związkowcy domagają się podniesienia wynagrodzeń zasadniczych średnio o 340 zł na jednego zatrudnionego. I czekają na odpowiedź zarządu 10 dni. Jeśli będzie negatywna, to przedstawiciele załogi zapowiadają wszczęcie procedury sporu zbiorowego, zgodnie z procedurami zapisanymi w układzie zbiorowym pracy.

Zarząd PKP Cargo na razie nie odniósł się do pisma związków zawodowych. Natomiast pracownicy mówią nieoficjalnie, że ich zdaniem sytuacja finansowa PKP Cargo zaczęła się poprawiać i dlatego pracodawca może dać im podwyżki. Spółka w 2016 roku odnotowała co prawda stratę netto w wysokości 41 mln zł, ale w samym czwartym kwartale zysk wyniósł 75 mln zł. Także w tym roku wyniki przewozowe są lepsze niż przed rokiem.

Przypomnijmy, że w listopadzie ub. roku zakończony został spór zbiorowy w spółce, który wybuchł jeszcze w 2015 roku, za poprzedniego zarządu PKP Cargo. Prezes Maciej Libiszewski podkreślał, że był to jeden z sukcesów zarządu w 2016 roku i dowód na to, że odnowiony został dialog społeczny w przedsiębiorstwie. Teraz najpewniej prezesa i członków zarządu czekają kolejne trudne rozmowy z reprezentantami załogi.