Wykorzystanie danych z ŻółtaNaklejkaPLK na przejeździe w Wodzisławiu Śląskim, zapobiegło tragedii.
Przed autobusem, który utknął na przejeździe w bezpiecznej odległości zatrzymał się pociąg.
14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych zostało w tym roku oznakowanych żółtymi naklejkami PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Kierowcy widząc zagrożenie mogą szybko skontaktować się z nr 112 i kolejarzami.
W Wodzisławiu Śląskim 13 grudnia kierowca miejskiego autobusu jadąc bez pasażerów, w trakcie manewru w obszarze przejazdu kolejowo-drogowego przy ulicy Bogumińskiej, utknął na torach. Przejazd jest wyposażony w dodatkowe urządzenia informujące maszynistę o zdarzeniu na przejeździe. Są też, podobnie jak na 14-tysiącach innych przejazdów, żółte naklejki PLK.
Jeden z kierowców skorzystał z danych na żółtej naklejce PLK i o zdarzeniu zawiadomił nr 112 i kolejarzy. Dyżurny natychmiast zareagował na zgłoszenie – wstrzymał ruch pociągów na linii między Wodzisławiem Śląskim a Czyżowicami. W bezpiecznej odległości od autobusu zatrzymał się pociąg relacji Katowice – Bohumin. Na miejsce zostały wezwane służby porządkowe . Przerwa w ruchu trwała około 40 minut.
Manewr kierowcy przy przejeździe kolejowo-drogowym był nieodpowiedzialny. Jednak dzięki wykorzystaniu żółtej naklejki PLK i wskazaniu dokładnej lokalizacji przejazdu dyżurny ruchu zatrzymał pociąg z pasażerami i zapobiegł tragedii. W różnej formie apelujemy do kierowców, by – zgodnie z przepisami, zachowali szczególna ostrożność na przejazdach– powiedział Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Od czerwca na 14 000 przejazdów kolejowo-drogowych zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umieszczone zostały specjalne żółte naklejki z numerami alarmowymi i indywidualnym numerem skrzyżowania. We współpracy z operatorami numeru 112 stworzony został system szybkiego powiadamiania o zdarzeniach na skrzyżowaniach dróg i torów. Do tej pory z informacji na naklejce skorzystano ponad 300 razy. Kilkanaście zgłoszeń wymagało wstrzymania ruchu
Przypominamy o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności przy przekraczaniu przejazdów kolejowo drogowych – szczególnie w trudnych warunkach zimowych. Wyjazdy i powroty ze świąt będą udane, jeśli nie będziemy popełniać podstawowych błędów, które prowadzą do tragedii. To ignorowanie znaku stop i czerwonych świateł przed przejazdem, wjeżdżanie na przejazd przy opadających rogatkach lub omijanie slalomem zamkniętych rogatek- apelują PKP PLK.
ŻółtaNaklejkaPLK – to jedno z działań na rzecz bezpieczeństwa. Ponadto PLK za setki milionów złotych budują bezkolizyjne skrzyżowania i modernizują przejazdy w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Spółka pamięta o odpowiedzialności pracowników. Szkoleni są dyżurni oraz dróżnicy odpowiadający za właściwą obsługę przejazdów kolejowo-drogowych. Wykorzystywany jest nowoczesny symulator do szkolenia dyżurnych ruchu. Więcej informacji na temat kampanii oraz realizowanych w jej ramach działań można znaleźć na stronie
www.bezpieczny-przejazd.pl