VII Kongres Rozwoju Kolei
Wydarzenia

Zmiany w ruchu pociągów w marcu 2012 roku

Zmiany w ruchu pociągów w marcu 2012 roku

W marcu zmieni się organizacja ruchu niektórych pociągów PKP Intercity. Dodatkowo PKP Intercity wydłuży pilotażową, całkowitą rezerwację miejsc w wybranych pociągach TLK do 31 maja br. Zmiany związane są z programem modernizacji i remontów prowadzonym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Od marca do rozkładu jazdy pociągów zostanie wprowadzonych kilkanaście zmian. Związane są one z prowadzonymi przez PLK remontami. W dniach 12 – 22 marca zamknięta zostanie linia Ostrów Wielkopolski – Oleśnica. Wówczas siedem pociągów pojedzie objazdem przez Krotoszyn z pomięciem stacji Łódź Kaliska. Będą to m. in. składy „Ossoliński”, „Pogoń” czy „Wrocławianin”. Dla stacji pośrednich przewoźnik wprowadzi komunikację zastępczą.

W marcu pociąg TLK „Bieszczady” kursować będzie w skróconej relacji Przemyśl Główny – Kraków Główny – Przemyśl Główny, zamiast jechać dalej z Krakowa do Wrocławia. Spowodowane jest to modernizacją trasy Kraków – Katowice. Ponadto między 12 a 16 marca pociągi „Pogoria” oraz „Ustronie”, z powodu budowy autostrady i czasowego zamknięcia linii Kutno – Toruń, pojadą przez Zamków i Inowrocław.

W marcu w trakcie wykonywania prac modernizacyjnych, w nocy zamknięta będzie trasa z Poznania do Wrocławia. W związku z tym nocne pociągi PKP Intercity kursujące na tym odcinku pojadą objazdami przez Krotoszyn i Jarocin z pominięciem Leszna. Będą to m. in. składy „Uznam” i „Rozewie”. Dla stacji pośrednich będzie uruchomiona komunikacja zastępcza i specjalne pociągi wahadłowe. Te ostatnie, w dniach 1 – 19 marca, kursować będą w relacji Rawicz – Poznań Główny, a w okresie od 20 do 31 marca w relacji Leszno – Poznań Główny. Zmiany dotyczyć będą pociągów jadących już w nocy z 29 lutego na 1 marca.

Przez cały marzec pociągi „Pogórze” oraz „Rozewie” pojadą drogą okrężną na odcinku Katowice – Jaworzno Szczakowa przez Sosnowiec Południowy, a nie, tak jak wcześniej, przez Mysłowice. Liczba pociągów dla Łodzi pozostanie taka sama, jednak godziny ich kursowanie mogą ulec zmianie.

PKP Intercity wydłuży do 31 maja br. pilotaż pełnej rezerwacji miejsc w ośmiu pociągach TLK, kursujących na najdłuższy relacjach m. in. Przemyśla do Szczecina, czy z Zakopanego do Gdyni. Zarówno dla pierwszej jak i drugiej klasy, koszt miejscówki to 5 zł. Obowiązkowa rezerwacja miejsc funkcjonuje już we wszystkich pociągach kategorii Express oraz Express InterCity, a od 1 czerwca 2011 również w pierwszej klasie TLK. Pierwotnie pilotaż miał się zakończyć 29 lutego.

Więcej Informacji na temat zmian w rozkładzie jazdy dostępne jest na stronie internetowej www.intercity.pl oraz w punktach informacyjnych. Dodatkowo Spółka Intercity wydrukuje i rozdystrybuuje 100 000 ulotek z informacją o zmieniającym się rozkładzie jazdy dla 15 najpopularniejszych relacji.

 

źródło: PKP S.A.{jcomments on}