Strona główna » Wiadomości » Zmiana w regulaminie PLK. Spółka wraca do opłat za zatrzymanie pociągu przy peronie

Zmiana w regulaminie PLK. Spółka wraca do opłat za zatrzymanie pociągu przy peronie

Piotr Czartoryski-Sziler
Fot. PKP PLK

PKP PLK poinformowały, że od lutego wrócą do pobierania tzw. opłaty peronowej. „Pobierana opłata nie będzie stanowiła zysku przedsiębiorstwa”- mówi portalowi NaKolei.pl Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Według cennika PLK opłata peronowa wejdzie w życie od 1 lutego 2019 r. i będzie wynosić od 0,88 zł do 5,69 zł od zatrzymania. Najtańsza opłata obejmuje 12 obiektów, w tym np. Szczecin Zdunowo i Chorzów Miasto. Najdroższa – 15 stacji: Bydgoszcz (Główna), Częstochowa, Gdańsk Gł,, Gdynia Gł., Gliwice, Łódź Kaliska, Kraków Gł., Katowice, Olsztyn Gł., Toruń Gł., Szczecin Gł., Opole Gł., Warszawa Wschodnia i Zachodnia (poza peronami kolei podmiejskiej, gdzie stawkę obniżono do 1,66 zł).

Zmiana w regulaminie dotyczy wprowadzenia opłaty za udostępnienie powierzchni przeznaczonej  do odprawy podróżnych na stacjach pasażerskich zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., czyli jest to opłata za zatrzymanie pociągu przy peronie- tłumaczy Mirosław Siemieniec.

Rzecznik PLK dodaje, że opłata nie będzie stanowiła zysku przedsiębiorstwa.

Pobierana opłata nie będzie stanowiła zysku przedsiębiorstwa, a jedynie pokryje koszty ponoszone na utrzymanie peronów. Opłata obowiązywała także w poprzednich latach z wyjątkiem 2018 r., gdy koszty utrzymania peronów były pokrywane ze środków własnych spółki- stwierdza Siemieniec.

Rzecznik poinformował jednocześnie, że stawki jednostkowe za udostępnianie powierzchni przeznaczonej do odprawy podróżnych nie są zatwierdzane przez Prezesa UTK, ponieważ stacje pasażerskie stanowią obiekt infrastruktury usługowej.

 

Podobne artykuły