Infrastruktura Tabor

Zamówienie aż 36 specjalistycznych pojazdów do prac na torach

Zamówienie aż 36 specjalistycznych pojazdów do prac na torach fot. PKP PLK S.A.

Prace na torach będą jeszcze sprawniejsze dzięki nowemu zakupowi PKP PLK S.A. Spółka zamówiła 36 specjalistycznych pojazdów za kwotę 125 mln zł.

PKP PLK S.A. realizują dalszą część projektu z KPK „Poprawa bezpieczeństwa ruchu kolejowego poprzez zakup specjalistycznego sprzętu technicznego”. 36 specjalistycznych pojazdów zostało zamówionych za kwotę 125 mln zł, czyli połowę z ww. projektu współpfinansowanego z POIiŚ. Naprawy torów i syzybkie reagowanie w interwencjach na liniach usprawnią przejazdy pociągów i poprawią bezpieczeństwo na kolei.

Umowa na zamówienie została podpisana dzisiaj, 23 lutego. W podpisaniu umowy brał udział m.in Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, który przyznał, że bezpieczeństwo na kolei to priorytet.

Pojazdy, które zostaną zamówione w najbliższym czasie są, jak zapowiada zarządca infrastruktury, szybsze i silniejsze od używanych obecnie, a och prędkość osiągnie nawet 100 km/h. – pojadą nawet 100 km/h. W 2018 roku 6 pojazdów trafi do Bydgoszczy, Łodzi, Wałbrzycha, Krakowa, Gdyni i Poznania. Całe zamówienie na wózki motorowe będzie zakończone w 2020 r. Na Śląsku, Mazowszu i Lubelszczyźnie pracuje od grudnia 2016 roku sześć poprzednio zamówionych wózków motorowych. Owe wózki są wyposażone w żurawie o zasięgu do 12 m i udźwigu do 1590 kg. Nadają się do prac awaryjnych i interwencyjnych związanych z lekką naprawą nawierzchni. Maksymalna prędkość pojazdów 80 km/h, silnik spalinowy o mocy 298 Kw.

Co zakupią PKP PLK S.A. do końca 2021 roku? Będzie to m.in. pojazd do kontroli obiektów inżynieryjnych. Mowa również o  2 podbijarkach torów, podbijarkach rozjazdów oraz profilarce tłucznia (zakup na etapie przetargu).