Wydarzenia

Zakopane – Kraków: przejazd 148 km wyremontowaną linią kolejową zajmuje…prawie 4 godziny!

Zakopane – Kraków: przejazd 148 km wyremontowaną linią kolejową zajmuje…prawie 4 godziny!

Brak połączenia kolejowego do Zakopanego był spowodowany pracami przy przełożeniu linii kolejowej nr 97 pomiędzy Stryszowem a Suchą Beskidzką. Tory trzeba było przenieść ze względu na budowę zbiornika Świnna Poręba.

Nowa trasa to 8,5 km nowej linii, która biegnie wzdłuż brzegu przyszłego zbiornika, i dwa mosty w Dąbrówce (234 m) i Zembrzycach (400 m). Codziennie w stronę Tatr z Krakowa wyjadą 4 pociągi, o różnych porach dnia i nocy, by zaspokoić głód połączeń. Koszt podróży jest zachęcający – za bilet normalny zapłacimy tylko 14 zł.

Niestety, to koniec dobrych wiadomosci. Pociąg z Krakowa do stolicy Tatr pokonuje odległość 148 km w ciągu…3 godzin i 49 minut! Łatwo policzyć, że średnia prędkość to 42,41 km/godz, miejscami jednak wynosi nawet 30 km na godzinę.

Znana miłośnikom polskich kolei sprzed II wojny światowej Luxtorpeda pokonywała tę trasę w niedoścignionym do dziś czasie 2 godzin i 18 minut (w 1936!). Cudo ówczesnej techniki rozpędzało się do 120 km/godz., ale ze względów bezpieczeństwa maksymalną prędkość ustalono na 115 km/godz.

Autokarem trasę Kraków-Zakopane pokonamy w dwie godziny, natomiast samochodem (bez korków) ok 1,5 godziny.