Strona główna » Wiadomości » Zakończył pracę Zespół ds. badania osi zestawów kołowych

Zakończył pracę Zespół ds. badania osi zestawów kołowych

Redakcja
Fot. UTK

Zakończył pracę powołany przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego Zespół ekspertów ds. badania osi zestawów kołowych. Ostatnie posiedzenie odbyło się 11 grudnia 2024 r. Zespół przygotował i podpisał opinię w sprawie badań NDT osi zestawów kołowych w wagonach towarowych.

Osie zestawów kołowych są elementami krytycznymi w odniesieniu do bezpieczeństwa eksploatacji pojazdów kolejowych. Wady tych osi skutkowały przypadkami pęknięć zmęczeniowych w wagonach towarowych. Sposoby wykrywania tych wad przez podmioty rynku kolejowego w Polsce były dotąd mało skuteczne, dlatego Prezes UTK powołał Zespół ekspertów.

Zespół ekspertów miał określić zakres dodatkowych badań osi zestawów kołowych eksploatowanych powyżej 40 lat w wagonach towarowych. Jako cel postawił sobie również określenie minimalnych wymagań w zakresie rodzaju i częstotliwości badań nieniszczących osi zestawów kołowych oraz wskazanie rekomendacji, które pozwolą podmiotom rynku kolejowego na poprawę stanu badań NDT osi w Polsce.

Zespół prowadził prace od czerwca 2024 r. W ich trakcie zgromadził i przeanalizował dostępne materiały, w tym informacje z opracowań naukowych oraz ekspertyz z badania osi, które uległy złamaniu. Powołany przez Prezesa UTK Zespół ekspertów przygotował i podpisał „Opinię w sprawie badań NDT osi w wagonach towarowych”. W opracowanym dokumencie członkowie zespołu odnieśli się do zakresu badań osi starszych, o wieku powyżej 40 lat, ale przede wszystkim wskazali rekomendacje dotyczące rodzaju i częstotliwość badań NDT osi zestawów kołowych w wagonach towarowych. Nie było dotąd żadnych uregulowań związanych z nadzorem nad badaniami nieniszczącymi prowadzonymi podczas czynności utrzymaniowych pojazdów kolejowych. Dlatego Zespół zwrócił uwagę na szereg zagadnień, które przedstawił jako wnioski i rekomendacje.

Adresatami rekomendacji są ECM, podmioty certyfikowane w funkcji utrzymania i dostawcy usług utrzymaniowych. Niektóre rekomendacje kierowane są również do Prezesa UTK, do jednostek prowadzących szkolenia oraz certyfikacje personelu NDT, a nawet do członków komisji kolejowych.

 

Podobne artykuły