Strona główna » Wiadomości » Zabytkowy dworzec dawnej Kolei Wilanowskiej ma zostać wyremontowany [WIZUALIZACJE]

Zabytkowy dworzec dawnej Kolei Wilanowskiej ma zostać wyremontowany [WIZUALIZACJE]

Redakcja

Dzielnica Wilanów będzie starać się o wyremontowanie zabytkowego dworca dawnej Kolei Wilanowskiej. Do niedawna obiekt służył jako placówka Poczty Polskiej.

Dzielnica Wilanów ogłosiła przetarg, którego przedmiotem zamówienia jest wykonanie usługi polegającej na opracowaniu dokumentacji projektowej przebudowy i adaptacji budynku dawnego dworca Kolei Wilanowskiej przy ul. Kostki Potockiego 31 w Warszawie. Budynek w 2021 roku został wpisany przez konserwatora do rejestru zabytków, dlatego też w dokumentacji przetargowej przedstawiono szereg wytycznych koniecznych do spełnienia.

W dokumentacji przedstawiono także wizualizacje, które wskazują koncepcje dzielnicy, jak mógłby wyglądać dworzec po przeprowadzonych pracach. Na wizualizacjach obok budynku pojawił się… parowóz. Przedstawicielka dzielnicy tłumaczy, że to jedynie grafika poglądowa, lecz…

Na wizualizacjach jest jedynie poglądowa grafika związana z pociągiem. Urząd Dzielnicy Wilanów rzeczywiście dysponuje wagonem kolejowym, dwuosiowym kolejki wąskotorowej, który ma zostać odrestaurowany i stanie prawdopodobnie w miejscu zasugerowanym na wizualizacji. Natomiast w tej chwili przetarg na jego remont i renowację nie został jeszcze ogłoszony – przekazała PAP Ewa Kowalczyk z dzielnicowego ratusza.

Początek Kolei Wilanowskiej sięga początku lat 90. XIX w. co było związane z coraz powszechniejszym wśród mieszkańców dużych miast trendem spędzania wolnego czasu w podmiejskich miejscowościach letniskowych. Kolej Wilanowska straciła na znaczeniu dopiero w 1937 roku, po uruchomieniu do Wilanowa miejskiego tramwaju elektrycznego. Od końca lat pięćdziesiątych XX wieku trasa kolejki wąskotorowej była jednak systematycznie skracana w związku z intensyfikującym się rozwojem transportu samochodowego. W 1971 roku linię na odcinku warszawskim całkowicie zlikwidowano.

Drewniane budynki stacyjne zlokalizowane wzdłuż trasy Kolei Wilanowskiej zostały w znacznym stopniu uszkodzone podczas I wojny światowej. Zadanie zaprojektowania nowych dworców na linii zlecono warszawskiemu architektowi Konstantemu Sylwinowi Jakimowiczowi. Zbudowany ok. 1926 roku budynek stacji Wilanów – podobnie jak pozostałe – posiadał pomieszczenie z kasami biletowymi, poczekalnię letnią oraz pomieszczenia i mieszkania dla pracowników. Budynek stacji przetrwał wojnę bez większych zniszczeń i nadal służył podróżnym do czasu likwidacji linii kolejowej – przytacza PAP.

W latach 70 XX wieku w budynku dworca przy Pałacu w Wilanowie powstała placówka Poczty Polskiej. W miejscu dawnych kas biletowych wprowadzono stanowiska pocztowe, pomieszczenia mieszkalne przekształcono na biurowe i magazynowe. Zachowano jednak zasadniczy podział na otwartą centralną część i mniejsze pomieszczenia w bocznych aneksach. Poczta funkcjonowała w budynku do 2016 roku.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności