NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Zabytkowa wąskotorówka w Płowcach została bezprawnie rozebrana? Prokuratura umorzyła sprawę bo: „znikoma szkodliwość czynu”

Zabytkowa wąskotorówka w Płowcach została bezprawnie rozebrana? Prokuratura umorzyła sprawę bo: „znikoma szkodliwość czynu”

Adrian Izydorek
Fot. Zbigniew Zasada

W Płowcach na zlecenie gminy Radziejów rozebrano fragment Kujawskiej Kolei Dojazdowej. Odcinek tej trasy wąskotorowej był wpisany do ewidencji zabytków. Konserwator zabytków toczy sądową batalię z samorządem i prokuraturą, która umorzyła sprawę uznając, iż społeczna szkodliwość tego czynu jest znikoma.

Na początku roku rozpoczęła się rozbiórka dawnego odcinka Kujawskiej Kolei Dojazdowej. To miłośnicy kolei jako pierwsi rozgłosili sprawę, zwracając się także do parlamentarzystów i innych działaczy społecznych. Gmina Radziejów zleciła rozebranie zabytkowej wąskotorówki w Płowcach, aby na jej miejscu stanęła nowa ścieżka pieszo-rowerowa. Według nieprawdziwych informacji, sama infrastruktura i ziemia pod nią miała należeć do PKP S.A., natomiast to Gmina pozyskała w 2014 roku od Polskich Kolei Państwowych prawo wieczystego użytkowania gruntu.

Prawo użytkowania wieczystego gruntów stanowiących odcinek linii kolejowej wąskotorowej w obrębie Płowce, gmina Radziejów, w 2014 r. zostało przekazane przez Polskie Koleje Państwowe S.A. na rzecz gminy Radziejów, na cele związane z inwestycjami infrastrukturalnymi służącymi wykonaniu zadań własnych Gminy w dziedzinie transportu – poinformował Wiceminister Infrastruktury, Andrzej Bittel.

Byliśmy zatem w pełni umocowani do przeprowadzenia inwestycji infrastrukturalnej o charakterze związanym z transportem, a do takich z pewnością należy ścieżka pieszo-rowerowa – podkreśla  Monika Stróżyk z sekretariatu Urzędu Gminy Radziejów – mówiła w sierpniu Monika Stróżyk z sekretariatu Urzędu Gminy Radziejów.

Trwa sprawa sądowa

Odcinek wąskotorówka w Płowcach jest ujęty w wojewódzkiej ewidencji zabytków w ramach szlaku Kujawskiej Kolei Dojazdowej. Podstawą włączenia obiektu do ewidencji zabytków była karta ewidencyjna zabytku nieruchomego opracowana w 2015 roku przez mgr. Marka Barszcza. Dodatkowo wójt Gminy Radziejów pismem z 28 grudnia 2020 roku miał poinformować Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu o wprowadzeniu gminnej ewidencji zabytków, w której znalazła się również linia kolei wąskotorowej.

Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Transportu Publicznego z Koronowa Pomorskiego w marcu br. zawiadomiła delegaturę we Włocławsku Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu o likwidacji odcinka kolei wąskotorowej w Płowcach. Delegatura przeprowadziła oględziny i wskazała, że zabytek został rozebrany.

Niedługo potem, bo 7 maja Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków złożył do Prokuratury Rejonowej w Radziejowie zawiadomienie o zniszczeniu zabytku z wnioskiem o wszczęcie dochodzenia w tej sprawie. I rzeczywiście prokuratura wszczęła dochodzenie, by w lipcu 2021 roku je umorzyć, twierdząc, iż społeczna szkodliwość tego czynu jest znikoma.

Organ ochrony zabytków nie poprzestał po decyzji prokuratury. 9 sierpnia Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu złożył do Sądu Rejonowego w Radziejowie zażalenie do decyzji prokuratora. Dodatkowo, do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Radziejowie przekazane zostało zawiadomienie o dokonaniu zniszczenia zabytku i wykonanie prac budowlanych bez uzgodnienia z organem konserwatorskim.

Obiekt wpisany do ewidencji, bez wpisu w rejestrze zabytków

Co trzeba zaznaczyć, wąskotorówka w Płowcach była wpisana do ewidencji, ale nie znalazła się w rejestrze zabytków. W takim przypadku właściciel obiektu wpisanego do ewidencji zabytków ma prawo nawet do rozbiórki obiektu, ale musi otrzymać pozwolenie od organu administracji architektoniczno-budowlanej, natomiast pod warunkiem uzgodnienia tego z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Mimo wszystko, z uwagi na to, że obiekt nie był wpisany do rejestru zabytków – organ ochrony zabytków nie ma możliwości prawnych, aby nakazać podmiotowi odpowiedzialnemu za rozbiórkę wąskotorówki przywrócenie stanu pierwotnego tego zabytku.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności