NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Z Żurawnicy będzie połączenie kolejowe do Zamościa. PLK podpisały umowę na budowę przystanku

Z Żurawnicy będzie połączenie kolejowe do Zamościa. PLK podpisały umowę na budowę przystanku

Redakcja
Żulin na LK nr 69. Fot. Wiki Commons

Mieszkańcy Żurawnicy zyskają dostęp do kolei. Na nowym przystanku, między Zamościem a Szczebrzeszynem, zatrzymają się pociągi jadące w kierunku Zwierzyńca, Zawady i Zamościa. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za ok. 2 mln zł podpisały umowę na zaprojektowanie i budowę przystanku.

Po wybudowaniu przystanku, podróż koleją z Żurawnicy w kierunku Zwierzyńca, Zawady i Zamościa umożliwi m.in. 4 pary pociągów regionalnych w ciągu doby. Mieszkańcy lubelskiego Roztocza zyskają wygodny dojazd do pracy i szkół ekologicznym środkiem transportu.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości ok. 2 mln zł netto. W Żurawnicy, w okolicy przejazdu kolejowo-drogowego z drogą woj. 858 powstanie jednokrawędziowy peron o długości 150 metrów. Dojście do przystanku będzie chodnikiem od strony przejazdu. Nowy peron będzie wyposażony w wiatę, ławki, poręcze do odpoczynku, czytelne oznakowanie, tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy. Energooszczędne oświetlenie LED zapewni lepszą orientację także po zmroku. Osobom o ograniczonej możliwości poruszania dostęp do pociągów ułatwi pochylnia. Na potrzeby rowerzystów ustawione zostaną stojaki rowerowe.

Zadanie będzie realizowane w formule „projektuj i buduj”. Prace budowlane rozpoczną się w 2023 r. Zakończenie robót zaplanowano w IV kw. 2023 r.

Przystanek w Wólce Niedzieliskiej z nowym peronem

W tym samym terminie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zaplanowały również modernizację położonego ok. 12 km od Żurawnicy, między Zwierzyńcem a Zawadą (lk69) przystanku Wólka Niedzieliska. W ramach modernizacji powstanie nowy, jednokrawędziowy peron z zadaszoną wiatą. Wykonawca wyreguluje i podbije tor przy przystanku i uzupełni tłuczeń. Przebudowany zostanie pobliski przejazd kolejowo-drogowy na skrzyżowaniu z drogą powiatową. Przejazd będzie dodatkowo wyposażony w sygnalizatory. Zostanie wymieniona nawierzchnia. Od strony przejazdu dla podróżnych będzie wybudowany chodnik do przystanku. Prace w Wólce Niedzieliskiej o wartości 2,8 mln zł będą realizowane z Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

Program Przystankowy

Celem „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Inwestycje umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzyregionalnej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182. W ramach programu na obu listach uwzględniono budowę 177 i modernizację 178 przystanków.

Program Przystankowy w woj. lubelskim

W województwie lubelskim program przystankowy obejmuje 20 lokalizacji. Są to przystanki: Łagiewniki, Żurawnica, Leopoldów, Sarnów, Bystrzyca koło Lublina, Kraśnik, Wólka Niedzieliska, Zamość Starówka, Zamość Wschód oraz Chotyłów. Przystanki Szczebrzeszyn Miasto, Klemensów, Długi Kąt zmienią swoją lokalizację, by zapewnić mieszkańcom łatwiejszy dostęp do kolei. Z listy rezerwowej na podstawową zostały przesunięte i będą modernizowane przystanki w Chełmie (lk7), Grabowie Szlacheckim (lk26), Milanowie, Bezwoli, Lisiowólce, Jaskach i Aleksandrowie na linii Łuków – Lublin Północny (lk30). Z listy podstawowej na rezerwową trafiły przystanki Siedliska Tomaszowskie (lk101) oraz Oseredek (lk69). Obecnie w realizacji są przystanki Szczebrzeszyn, Sarnów, Klemensów oraz Długi Kąt.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności