Tabor
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-pesa

Z przebojami, ale jednak – jest homologacja dla Pendolino

Z przebojami, ale jednak – jest homologacja dla Pendolino

Francuska firma Alstom, producent Pendolino dla PKP Intercity uzyskał pozytywną decyzję UTK umożliwiającą eksploatację pojazdów na terenie Polski – podaje spółka. W najbliższym czasie mają rozpocząć się odbiory końcowe ale tylko pod warunkiem, że PKP IC oraz Alstom dojdą do porozumienia w kwestii kar umownych.

Na tą chwilę w kraju znajduje się 14 z 20 składów Pendolino. Zgodnie z umową Alstom miał dostarczyć pociągi już z uzyskaną homologacją UTK 6 maja, tymczasem stało się to dopiero dzisiaj, ponad cztery miesiące po pierwotnym terminie. PKP Intercity zamiast 7 miesięcy na przeprowadzenie niezbędnych testów i przygotowanie pociągów do jazdy z pasażerami będzie miało ma to niecałe 100 dni.

W związku z tymi problemami 14 grudnia, czyli w pierwszym dniu obowiązywania nowego rozkładu jazdy do obsługi połączeń EIC Premium ma być wykorzystywanych 17 składów, przy czym 12-14 w trybie ciągłym, reszta ma być trzymana w rezerwie.

Nie należy jednak przeceniać znaczenia dzisiejszego dopuszczenia do eksploatacji przez UTK. Jeśli obie strony nie dojdą szybko do porozumienia w kwestii kar umownych, to z zapowiedzi przewoźnika o Pendolino już w grudniu tego roku pozostaną tylko zapowiedziami…

 

źródło: PKP Intercity