NaKolei.pl WiadomościPrawo i przetargi Windykacja długów w firmie transportowej. Od czego zacząć?

Windykacja długów w firmie transportowej. Od czego zacząć?

Redakcja
fot. materiały prasowe

Branża transportowa, podobnie jak budowlana, jest dość trudna i specyficzna pod względem odzyskiwania zaległych należności. Przyczyną jest fakt, że w transporcie okres oczekiwania na płatność jest wydłużony, przez co może wynieść nawet kilka miesięcy. Jednocześnie w tym samym czasie przewoźnik musi mieć środki na bieżącą działalność swojej firmy. Proces windykacji dodatkowo utrudniają krótkie terminy przedawnienia roszczeń. Jak sobie z tym radzić?

Problemy firm transportowych. Dlaczego windykacja bywa trudna?

Windykacja należności transportowej różni się od tej prowadzonej przez firmy z innych branż. Wpływa na to głównie ustalanie terminów zapłaty na bardziej odległe, a także opóźnienia w spłacie lub jej całkowity brak. Notoryczne problemy z regulacją faktur przez kontrahentów mogą skutkować utratą płynności finansowej, a w ostateczności doprowadzić firmę do bankructwa.

Kolejną przyczyną tych trudności jest ogólne, społeczne przyzwolenie na wydłużanie terminów płatności w naszym kraju. Wszystko to powoduje, że wiele firm transportowych nie może uregulować swoich zobowiązań w terminie.

Warto zaznaczyć, że nie ma znaczenia wielkość prowadzonej działalności. Z omawianymi problemami borykają się zarówno mali, średni, jak i duży przedsiębiorcy.

Jak zapobiegać? Sprawdzanie umów i weryfikacja kontrahentów

Pierwszy krok opiera się na zasadzie „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Dlatego większość specjalistów zaleca dokładną weryfikację każdego kontrahenta w branży transportowej. Nie chodzi wyłącznie o opinie na temat danej firmy, ale przede wszystkim zapoznanie się z treścią dokumentów i sprawdzanie postanowień umownych. Równie ważną rolę odgrywa weryfikacja niezbędnych pozwoleń, rzetelności i wypłacalności danej firmy.

W tym celu warto skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii, oferującej obsługę przedsiębiorstw z branży transportowej, która będzie działać w naszym interesie i zweryfikuje potencjalnego kontrahenta.

Skuteczna windykacja w branży transportowej, czyli jaka?

Kolejną niezwykle ważną kwestią jest windykacja. Przez przesunięte terminy płatności w branży transportowej pojawiają się problemy z egzekucją należności. Za to zbyt długie zwlekanie z windykacją działa na niekorzyść wierzyciela.

Dlatego działania w tym zakresie muszą być dostatecznie szybkie. Nie warto zwlekać i jak najszybciej skontaktować się z prawnikiem, który przeprowadzi windykację w sposób legalny, efektywny i prawidłowy.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest korzystanie ze wsparcia kancelarii prawnej już na etapie tworzenia umowy i zamówień (oraz podczas wspomnianej weryfikacji kontrahenta). To najlepszy sposób, aby uniknąć komplikacji w przyszłości.

Kiedy windykacja w branży transportowej jest koniecznością…  

Jeśli jednak dojdzie do procesu windykacyjnego, przede wszystkim trzeba rozpocząć go jak najszybciej. W tym celu warto wybrać do pomocy wyspecjalizowany podmiot, który obsługuje klientów z branży transportowej, np. kancelarię prawną RPMS: https://rpms.pl/prawo-transportowe-i-spedycyjne-kancelaria/.

Szybkie działanie i bieżące wsparcie prawników w ramach konstruowania umów oraz sprawdzania kontrahentów, pozwoli uniknąć problemów finansowych. Co więcej, kancelarie prawne takie jak RPMS, rozpoczynają windykację od działań polubownych, a to umożliwia zachowanie dobrych relacji biznesowych. Zgodnie ze statystykami, aż 73% spraw kończy się właśnie na tym etapie, dzięki czemu można uniknąć czasochłonnego postępowania sądowego.

Istotny jest również fakt, że kancelarie dostarczają wezwania przedsądowe nie tylko w granicach RP, ale także poza granicami kraju (w przypadku RPMS w całej Unii Europejskiej).

 

Artykuł sponsorowany

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności