NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Wielkopolska: na linii Poznań – Gniezno pociągi jeżdżą nowym wiaduktem w Kobylnicy

Wielkopolska: na linii Poznań – Gniezno pociągi jeżdżą nowym wiaduktem w Kobylnicy

Redakcja
fot. PKP Polskie Linie Kolejowe

W Kobylnicy (gmina Swarzędz) zakończyły się zasadnicze prace związane z budową nowego wiaduktu kolejowego na linii Poznań – Gniezno. Pociągi korzystają z dwóch torów na obiekcie. Sukcesywnie powstaje tunel dla samochodów i drogi dojazdowe.

Dwupoziomowe skrzyżowanie – wiadukt kolejowy i znajdujący się pod nim tunel drogowy – zastąpi przejazd kolejowo-drogowy w okolicy stacji kolejowej przy ul. Swarzędzkiej i ul. Dworcowej (linia Poznań – Gniezno, nr 353). W długim na ok. 70 m tunelu będą dwa pasy ruchu, po jednym w każdym kierunku, a piesi i rowerzyści zyskają chodnik i ścieżkę rowerową.

Inwestycje kolejowe nie tylko zapewniają dogodniejsze podróże, ale także poprawiają bezpieczeństwo i system komunikacji przy torach. Dzięki nowemu bezkolizyjnemu skrzyżowaniu w Kobylnicy będą płynniejsze przejazdy, zarówno pociągów, jak i samochodów. Mieszkańcy wschodniej części aglomeracji poznańskiej już wkrótce odczują korzystne zmiany, ponieważ pokonają tory niezależnie od ruchu pociągów, co jest niezwykle ważne ze względu na natężenie ruchu w tym rejonie – powiedział Andrzej Bittel – sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

fot. PKP Polskie Linie Kolejowe

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przy wykorzystaniu środków krajowych i unijnych efektywnie współpracują z samorządami, aby – tam, gdzie to możliwe i uzasadnione – zastępować przejazdy kolejowo-drogowe bezkolizyjnymi skrzyżowaniami. Pozytywne efekty inwestycji będą szczególnie widoczne w Kobylnicy, gdzie z przejazdu korzystało dotąd ok. 86 pociągów i ok. 12 tys. samochodów na dobę – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na budowę wiaduktu kolejowego PLK SA przeznaczyły blisko 21 mln zł z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pozostałą część kwoty w zakresie drogowym m.in. budowę tunelu i dróg dojazdowych, zapewnią samorządy. Zakończenie wszystkich prac przewidywane jest obecnie do końca br. Dla zapewnienia kursowania pociągów i wykorzystania przez kierowców obecnego przejazdu w ul. Swarzędzkiej, uzgodniona z przewoźnikami i zarządcą drogi, inwestycja jest prowadzona etapami, a o czasowych zmianach w organizacji ruchu drogowego informują czytelne tablice.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności