VII Kongres Rozwoju Kolei
Transport miejski

Warszawa: Zamieszanie wokół II linii metra. Kolejne przesunięcie terminu otwarcia

Warszawa: Zamieszanie wokół II linii metra. Kolejne przesunięcie terminu otwarcia

Wystarczył niespełna tydzień od wyborów, a już wiemy, że kolejny już planowany termin oddania głównej nitki II linii metra nie zostanie dotrzymany. O wydłużenie czasu oczekiwania na II linię zdecydował ostatecznie pożar na stacji Rondo Daszyńskiego, o którym informowaliśmy w tym tygodniu.

Według ratusza uruchomienie regularnych przejazdów pasażerskich nastąpi “najwcześniej za kilka tygodni”. Tym samym wiadomo, że termin 14 grudnia właśnie upadł.

Choć może się pojawić niezawodolenie, że termin nie został dotrzymany (…) to nie mogłam zlekceważyć tego incydentu

– przekonywała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Waltz poinformowała, że wstrzymano prace straży pożarnej przy sprawdzaniu II linii metra. Tymczasowo zawieszono także prowadzenie jazd testowych.

Jednocześnie nie podała nowego terminu otwarcia. Według prezydent Warszawy opóźnienie może jednak wynieść “dobrych kilka tygodni“.

Przypomnijmy, że w nocy z wtorku na środę na stacji Rondo Daszyńskiego doszo do zwarcia akumulatorów w jednym z pomieszczeń technicznych. Nieduży pożar został szybko unieszkodliwiony przez automatyczny system gaśniczy.

Opóźnienie w oddaniu do użytku centralnego odcinka II linii metra sięga już ponad dwóch lat. Pierwotnie II linia miała być otwarta we wrześniu 2012 roku. Kłopoty z postępowaniem przetargowym oraz wydłużające się w nieskończność prace budowlane nie pozwalały do tej pory na ukończenie tej gigantycznej inwestycji.

 

źródło: IAR