Transport miejski Wiadomości

Warszawa: Tramwaje pojadą do Winnicy

Warszawa: Tramwaje pojadą do Winnicy fot. Tramwaje Warszawskie

Już w 2021 roku mieszkańcy kolejnego osiedla na Białołęce będą mogli szybciej dojechać do centrum Warszawy. Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na budowę trasy tramwajowej do Winnicy na Białołęce.

Tramwaje Warszawskie wydłużą trasę tramwajową o około 1 km od ul. Strumykowej do pętli Winnica. W ramach inwestycji wybudowane zostaną pętla, ulice, powstaną także nowe chodniki i drogi dla rowerów. Nowe torowisko obsadzone będzie trawą albo rozchodnikiem. Na peronach przystankowych na trasie i na pętli Winnica, znajdować się będą tablice z systemem informacji pasażerskiej. W tym miejscu pasażerowie będą mogli się wygodnie przesiąść z tramwajów do autobusów.

 

Dlaczego budowa tej trasy tramwajowej jest ważna?

Wydłużona trasa tramwajowa pozwoli pasażerom w ciągu około 20 minut dojechać do stacji metra na Młocinach. Już dziś jest to jedna z najbardziej popularnych tras tramwajowych. W ciągu roku z obecnego przystanku końcowego na Nowodworach tramwaje odjeżdżają aż 70 tysięcy razy! A przez most  im. Marii Skłodowskiej – Curie w godzinach szczytu tramwaje przejeżdżają co dwie minuty.

Terminy, koszty, przetarg

Inwestycję za ponad 67 mln zł zajmie się konsorcjum firm Balzola Polska Sp. z o.o. i Construcciones y Promociones Balzola S.A. Wykonawca będzie miał na prace 10 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych. Pierwsze tramwaje po nowej trasie będą jeździć już w 2021 roku. Inwestycja jest współfinansowana ze środków UE.

Największe inwestycje tramwajowe w Polsce od 60 lat

Wkrótce w stolicy przybędzie blisko 20 km nowych tras tramwajowych. Tramwaje pojadą między innymi tunelem do Dworca Zachodniego, do Wilanowa i na Gocław. Nowa trasa powstanie też na ul. Kasprzaka. Do roku 2023 na stołeczne tory może wyjechać nawet 213 nowych niskopodłogowych wagonów. Inwestycje są współfinansowane w ramach perspektywy budżetowej UE na lata 2014 – 2020.

mat. Tramwaje Warszawskie