NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Warszawa: Już w sobotę otwarcie nowej trasy tramwajowej do osiedla Winnica

Warszawa: Już w sobotę otwarcie nowej trasy tramwajowej do osiedla Winnica

Redakcja
Fot. Tramwaje Warszawskie

W sobotę ruszają tramwaje po nowo zbudowanych torach do osiedla Winnica. Mieszkańcy szybko dojadą do centrum i do stacji metra Młociny.

Z nowej pętli na Winnicy będą odjeżdżały dwie linie tramwajowe. Tramwaje dotrą o 1300 metrów dalej niż przed budową nowych torów. Dwójka do stacji metra Młociny dojedzie w 15 minut. Druga linia, czyli siedemnastka, pojedzie na Służewiec. Trasę do centrum, czyli do ronda ONZ, ta linia pokona w nieco ponad 35 minut. Tramwaj na tym odcinku ma do przejechania 16 km. Dwójka, dowożąca białołęczan do metra to jedna z najbardziej popularnych tras tramwajowych w stolicy. Teraz tą linią będą jeździć pasażerowie, którzy dotąd nie jeździli tramwajami. W odległości kilkuset metrów od nowego przystanku końcowego jest ponad dziesięć nowych osiedli. Ich mieszkańcy w godzinach szczytu będą mogli liczyć na odjazd tramwaju średnio co 3,5 minuty.

Tory zostały obsadzone trawą

Przedłużenie trasy tramwajowej do Winnicy to wspólna inwestycja Zarządu Transportu Miejskiego i Tramwajów Warszawskich. ZTM prowadził budowę nowego, dwujezdniowego odcinka ulicy Światowida wraz pętlą autobusową a tramwajarze zajmowali się budową nowej trasy tramwajowej. Tory tramwajowe zostały obsadzone trawą i dzięki temu łączna długość zielonych torów w stolicy przekroczy 25 km. Tramwaje Warszawskie zbudowały nowe tory tramwajowe o długości ok. 1 km od ulicy Strumykowej w pobliże ulicy Leśnej Polanki. Na przystankach dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami stanęły wiaty i wyświetlacze informujące, za ile minut odjedzie kolejny tramwaj.

Drogi, chodniki, drogi dla rowerów

Równolegle wybudowane zostały jezdnie ulicy L. Mehoffera, drogi rowerowe i chodniki. Jest nowa zieleń – trawniki, drzewa, krzewy ozdobne. Skrzyżowania wyposażone są w sygnalizacje świetlne, wzdłuż chodników stanęły latarnie.

Na końcowych odcinkach ulicy Poetów, która została przecięta nową ulicą Światowida, place manewrowe wyłożyliśmy kamieniami polnymi z historycznego bruku dawnej ulicy. Na pętli autobusowej stanął także budynek socjalny dla kierowców i motorniczych – tłumaczą Tramwaje Warszawskie.

Wykonawcą trasy tramwajowej i ulicy Światowida jest konsorcjum firm Balzola Polska Sp. z o.o. i Construcciones y Promociones Balzola S.A. Inwestycja jest warta ok. 75 mln zł i jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności