Strona główna » Wiadomości » Wydarzenia i targi » W środę kolejna seria negocjacji

W środę kolejna seria negocjacji związkowców z pracodawcami kolejowymi

fot. Mateusz Kaczmarek

W poniedziałek wieczorem po kilkugodzinnych rozmowach przedstawiciele kolejowych związków zawodowych i pracodawcy przerwali mediacje. Termin kolejnego spotkania został wyznaczony na środę. Decyzja o strajku generalnym na kolei jest uzależniona od wyników tych rozmów.

Według Leszka Miętka – przewodniczącego KKZZ rozmowy nie należą do najłatwiejszych.

Pracodawcy przynieśli propozycje, które są dla nas absolutnie nie do zaakceptowania, porozumienie jest jeszcze bardzo daleko

– podkreślił Miętek.

Poinformował, że pracodawcy zaproponowali, by ulgi przejazdowe dla emerytów były finansowane z zakładowych funduszy socjalnych.

Nie ma na to naszej zgody, ponieważ zastosowanie funduszu socjalnego jest inne. Fundusz socjalny nie służy do dofinansowywania biletów

– powiedział Miętek. Dodał, że związkowcy chcieliby, żeby w mediacjach brał udział również prezes PKP SA i szef grupy PKP Jakub Karnowski.

Do tej pory pracodawców reprezentował Krzysztof Mamiński – prezes Związku Pracodawców Kolejowych.

Mamiński powiedział dziennikarzom, że pracodawcy złożyli nową propozycję dotyczącą finansowania ulg dla emerytów.

Postanowiliśmy przeznaczyć dodatkowe 5 mln zł na dofinansowanie wykupu uprawnień dla najuboższych emerytów. Chcemy to zrobić poprzez zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. To są dodatkowe pieniądze, które zadeklarowali pracodawcy

– wyjaśnił.

Mamiński dodał, że te 5 mln zł mogłoby być przeznaczone na wykup ulg w tym roku. „O przyszłych latach na razie nie rozmawialiśmy” – zaznaczył.

Poprzednia tura rozmów odbyła się w piątek i była poprzedzona dwugodzinnym strajkiem ostrzegawczym na kolei.

Jak informują związkowcy, ich postulaty dotyczą ulg na przejazdy pociągami dla pracowników spółek kolejowych oraz kolejowych emerytów. Związki sprzeciwiają się zmianom w sposobie naliczania ulg, tłumacząc, że to już ostatni kolejarski przywilej, a pracownicy spółek kolejowych potrzebują ulg, by dojeżdżać do pracy.

Pracodawcy proponują natomiast, by pracowników obowiązywały 99-proc. ulgi przejazdowe, a emerytów 80-proc. Ulgi mają – według propozycji pracodawców – dotyczyć tylko przejazdów drugą klasą.

 

źródło: PAP{jcomments on}

 

Podobne artykuły