NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie W Czechach pojawią się zapowiedzi pociągów w języku polskim

W Czechach pojawią się zapowiedzi pociągów w języku polskim

Redakcja
Fot. Ogólnopolska Baza Kolejowa / Dawid Jastrzębski

W Czechach na 14 stacjach i przystankach pasażerowie usłyszą komunikaty megafonowe w języku czeskim, angielskim, niemieckim oraz nowością będą komunikaty zapowiadane w języku polskim. Jest to inicjatywa Rządowej Rady Mniejszości Narodowych.

Oprócz komunikatów głosowych zapowiadanych w języku czeskim, angielskim i niemieckim dla poszczególnych stacji i przystanków w Czechach, zostaną dodane nowe komunikaty w języku polskim. Czeski zarządca infrastruktury kolejowej pod koniec września ma zacząć proces wdrażania języka polskiego.

Jak informuje portal Zdopravy.cz, wprowadzenie języka polskiego jest związane z inicjatywą Rządowej Rady ds. Mniejszości Narodowych, która wnioskowała o to już w zeszłym roku.

Komunikaty będą wprowadzone dla wszystkich pociągów zgodnie z ustalonym standardem informowania pasażerów – powiedziała Rzecznik Prasowy zarządcy infrastruktury. – Oczekiwana data to koniec września 2021 r. – dodała

Komunikaty w języku polskim spotkamy na 14. stacjach i przystankach. Będą to: Mosty u Jablunkova zastávka, Mosty u Jablunkova, Bocanovice, Návsí, Hrádek, Bystřice, Vendryně, Třinec centrum, Třinec, Třinec-Koňská, Ropice zastávka, Český Těšín, Chotěbuz a Petrovice u Karviné. Są to punkty zlokalizowane w miejscowościach: Mosty koło Jabłonowa, Boconowice, Nawsie, Gródek nad Nysą, Bystrzyca, Wędrynia, Trzyniec, Ropica, Czeski Cieszyn, Kocobędz, Piotrowice koło Karwiny.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności