NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura W Brnie ma powstać nowy dworzec kolejowy. Czesi wybrali projekt architektoniczny [WIZUALIZACJE]

W Brnie ma powstać nowy dworzec kolejowy. Czesi wybrali projekt architektoniczny [WIZUALIZACJE]

Adrian Izydorek

Brno wybrało zwycięski projekt architektoniczny dla nowego dworca kolejowego, który w założeniu ma powstać w latach 2032-2035. Zwycięski projekt został przedstawiony przez holenderską firmę Benthem Crouwel Architects.

Miasto Brno ma w planach budowę praktycznie zupełnie nowego dworca kolejowego w swoim mieście. W tym celu ogłoszono konkurs architektoniczny, który cieszył się niemałym zainteresowaniem. Miasto wybrało projekt holenderskiej firmy, która ma spore doświadczenie w swoim portfolio – zaprojektowali m.in. dworzec w Rotterdamie, Hadze i Amsterdamie.

Według jury zwycięski projekt łączy nawiązanie do zabytkowych budynków użyteczności publicznej z nowoczesnym węzłem komunikacyjnym i jakością przestrzeni publicznej. Podkreśla brneński genius loci i wnikliwą ocenę praktycznego funkcjonowania nowego budynku dworca i jego otoczenia –  powiedział architekt miasta Michal Sedláček. – Podczas konkursu zarekomendowaliśmy również dalsze dopracowanie niektórych części projektu – dodał.

Budowa nowego węzła komunikacyjnego ma kosztować szacunkowo od 45 do 48 miliardów koron (ponad 8 mld zł). Konkurs rozpoczął się pod koniec sierpnia 2020 roku. Był to konkurs na największy projekt architektoniczny dot. budynków dworcowych w całych Czechach. Jego budowę zaplanowano na lata 2032-2035.

4 najlepsze projekty

I miejsce; biuro projektowe Bentem Crouwel International BV: Daniel Jongtien, Martin Biewenga i Jan Bentem

II miejsce

Stowarzyszenie Pelčák i Müller Reimann Architekten

III miejsce

ingenhoven architects GmbH, Biuro architektoniczne Burian-Křivinka

IV miejsce

BIG – Bjarke Ingels Group + A8000 sro

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności