Strona główna » Wiadomości » Kadry i ludzie » W Arabii Saudyjskiej rozpoczyna się szkolenie pierwszych 30 maszynistek w państwie!

W Arabii Saudyjskiej rozpoczyna się szkolenie pierwszych 30 maszynistek w państwie!

Redakcja
Fot. @SRP_KSA

Trzydzieści Saudyjek 13 marca rozpocznie swoje szkolenie, dzięki któremu zostaną pierwszymi kobietami prowadzącymi pociągi w Arabii Saudyjskiej. I to nie byle jakie pociągi, bo będą maszynistkami pociągów KDP!

Przyszłe maszynistki mają od 22 do 30 lat, wszystkie są obywatelkami Arabii Saudyjskiej i przeszły proces rekrutacji, który rozpoczął się 2 stycznia 2022 roku i do którego zgłosiło się 28 tysięcy kobiet. Podczas pierwszej selekcji udało się  zredukować liczbę kandydatek do 14 tys. Następnie zaczęto zapraszać wybrane kandydatki na rozmowy rekrutacyjne.

Kobiety po przejściu badań lekarskich w najbliższą niedziele (13 marca) rozpoczną swoje szkolenie. Szkolenie prowadzone jest przez pracowników Renfe, po części teoretycznej zakończonej egzaminami, kandydatki zaczną szkolenie praktyczne.

Po 1200 godzinach teorii i praktyki pod koniec tego roku staną się pierwszymi kobietami maszynistkami w historii Arabii Saudyjskiej – pisze Renfe.

Przypomnijmy, że w Arabii Saudyjskiej za rozwój kolei dużych prędkości w ramach projektu Haramain Railway Highspeed odpowiada hiszpańsko-saudyjskie konsorcjum, w skład którego należy 12 hiszpańskich firm i tylko dwie firmy z Arabii Saudyjskiej. Renfe posiada 26,9 % udziałów w konsorcjum, co czyni go największym udziałowcem.

Jak informowaliśmy pod koniec 2021 roku na łamach NaKolei.pl, Renfe KSA przygotowało ofertę pracy dla 30 maszynistek. Renfe wprowadza przełom w państwie, w którym kobiety są dyskryminowane na każdym kroku. Warto wspomnieć, że  kobiety od 2018 roku mogą prowadzić pojazdy mechaniczne, teraz dzięki Renfe mają być odpowiedzialne za prowadzenie pociągów KDP. Renfe decyzje o zatrudnieniu kobiet musiało uzgodnić z Transport General Authority – rządową organizacją Arabii Saudyjskiej regulującą kwestie dot. transportu.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x