NaKolei.pl Wiadomości Uwaga na fałszywe inwestycje! Internetowi oszuści zaczęli wykorzystywać wizerunek PKP Intercity i PKP S.A.

Uwaga na fałszywe inwestycje! Internetowi oszuści zaczęli wykorzystywać wizerunek PKP Intercity i PKP S.A.

Redakcja

Internetowi oszuści w celu wyłudzenia pieniędzy tworzą fałszywe inwestycje w internecie. Z takimi incydentami mamy do czynienia od lat, natomiast tym razem oszuści zaczęli wykorzystywać wizerunek PKP Intercity i PKP S.A.

Polskie Koleje Państwowe S.A. oraz PKP Intercity S.A. w swoim oficjalnym oświadczeniu poinformowały, że nie prowadzą kampanii informacyjnych w internecie zachęcających do inwestowania środków finansowych. Oświadczenie te pojawiło się po serii stron URL, w których wykorzystywano logotypy oraz wizerunek osób związanych z PKP S.A. oraz PKP Intercity, aby uwiarygodnić swoją ofertę.

Informujemy, iż niniejsze internetowe kampanie reklamowe nie są prowadzone przez spółki z Grupy PKP, a mają one na celu wyłudzenie środków finansowych, poprzez mechanizm wzbudzenia zaufania przy wykorzystaniu elementów identyfikacji wizualnej spółek Grupy PKP posiadających ugruntowaną pozycję na rynku oraz związanych z nią osób – czytamy w komunikacie.

Spółki Grupy PKP podjęły już działania mające na celu ograniczenie, a w konsekwencji wyeliminowanie niniejszych praktyk. O niezgodnych z prawem aktywnościach zostały powiadomione również właściwe służby.

W ostatnich latach rośnie liczba przestępstw internetowych. Jak wynika z rocznego raportu z działalności CERT Polska, w ubiegłym roku zarejestrowano 10 420 incydentów cyberbezpieczeństwa, co stanowiło wzrost o 60,7 proc. w porównaniu do 2019 roku.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności