Prawo i przetargi

UTK znów reaguje. Ograniczenia eksploatacyjne na stacji Baby

UTK znów reaguje. Ograniczenia eksploatacyjne na stacji Baby

fot. PAP

Na stacji Baby doszło do naruszenie zasad bezpieczeństwa ruchu kolejowego – stwierdził prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Zastrzeżenia dotyczą sprzecznego wskazywania sygnałów świetlnych na sygnalizatorach semaforów wjazdowych i ostatnich semaforów blokady samoczynnej.

UTK nakazał PKP PLK usunięcie nieprawidłowości do dnia 31 maja 2013 roku. Co więcej w trybie natychmiastowym nakazano wprowadzić na stacji Baby ograniczenie eksploatacyjne, które zapewni bezpieczne prowadzenie ruchu kolejowego do czasu usunięcia nieprawidłowości.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o transporcie kolejowym i wymogów określonych w § 68 pkt 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 18 lipca 2005 r. w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji (Dz. U. z 2005 r., Nr 172, poz. 1444 z późn. zm.) zarządca infrastruktury kolejowej zobowiązany jest spełnić wszelkie warunki techniczne i organizacyjne zapewniające bezpieczne prowadzenie ruchu kolejowego. Prowadzenie ruchu kolejowego przy występujących sprzecznych wskazaniach semaforów wjazdowych i wyjazdowych w stacji Baby stanowi zagrażenie bezpieczeństwa ruchu kolejowego.

Decyzja w części dotyczącej ograniczeń eksploatacyjnych podlega rygorowi natychmiastowej wykonalności.

 

źródło: UTK{jcomments on}