NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Ukraina: Jest ratyfikacja zakupu 130 lokomotyw. Alstom liczy na podpisanie umowy jeszcze w 2021 roku

Ukraina: Jest ratyfikacja zakupu 130 lokomotyw. Alstom liczy na podpisanie umowy jeszcze w 2021 roku

Redakcja
Fot. Alstom

Rządy Ukrainy i Francji w maju br. podpisały umowę ramową na zakup do 130 lokomotyw elektrycznych, które służyłyby w ruchu towarowym. Alstom z zadowoleniem przyjął wieść o ratyfikacji porozumienia i tym samym spodziewa się, że do końca 2021 roku zostanie podpisana oficjalna umowa handlowa.

13 maja 2021 roku francuscy oraz ukraińscy przedstawiciele podpisali wstępną umowę ramową, która skupiała się na realizacji projektu odmłodzenia floty elektrowozów eksploatowanych w ruchu towarowym Kolei Ukraińskich. 1 lipca 2021 roku Rada Najwyższa Ukrainy ratyfikowała tę umowę, tym samym dając zielone światło na podpisanie kontraktu, którego wartość szacuje się na kwotę około 900 mln euro.

Kolejnym ważnym krokiem jest podpisanie umów handlowych w drugiej połowie 2021 roku – zaznacza Alstom w komunikacie.

Alstom według pierwotnych planów ma zaproponować Kolejom Ukraińskim lokomotywy Prima T8, ośmioosiowe jednostki przystosowane do ruchu po szerokim torze. Takie lokomotywy są obecnie eksploatowane m.in. w Indiach i Kazachstanie. Producent zaznacza, że pojazd jest stworzony do jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. Oprócz podstawowego wyposażenia, w kabinie maszynisty znajdziemy lodówkę oraz mikrofalę, a dodatkowo na życzenie zamawiającego – lokomotywa może być wyposażona w moduł z toaletą.

Przypomnijmy, że według Ukrainy, aby sprostać zapotrzebowaniu na przewozy towarowe, do 2033 roku Koleje Ukraińskie powinny zakupić 315 nowych lokomotyw.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności