Ekonomia i rynek Polityka Prawo i przetargi Tabor Transport miejski Wiadomości

Przetarg rozstrzygnięty! To nie Pesa, ale Hyundai dostarczy nowe tramwaje dla Warszawy

Przetarg rozstrzygnięty! To nie Pesa, ale Hyundai dostarczy nowe tramwaje dla Warszawy Fot. Tramwaje Warszawskie

Tramwaje Warszawskie w przetargu na nawet 213 nowych tramwajów wybrały najkorzystniejszą ofertę. Złożyła ją firma Hyundai Rotem Company. Nowe wagony pojadą nie tylko po istniejących trasach, ale wyjadą także na nowe np. do Wilanowa- poinformowały Tramwaje Warszawskie.

Spółka sprecyzowała, że w zamówieniu podstawowym kupi 123 tramwaje oraz 90 w ramach opcji. Hyundai Rotem Company zaproponował, że zbuduje je za 1 mld 852 mln zł netto. Zakup uzyskał częściowe dofinansowanie z funduszy UE. W postępowaniu przetargowym wpłynęły także inne oferty.

Oferta konsorcjum Stadler Polska i Solaris Tram jeszcze w grudniu 2018 r. została odrzucona z uwagi na zaproponowane terminy niezgodne z naszymi wymaganiami. Natomiast propozycja kolejnego producenta – Pesa  – przekracza kwotę, jaką zaplanowaliśmy przeznaczyć na zakup- czytamy w komunikacie.

Tramwaje Warszawskie informują, że “ze względu na różne potrzeby przewozowe chcą kupić trzy rodzaje szynowych pojazdów, o różnej długości, w wersji jednokierunkowej i w wersji dwukierunkowej”.

Wszystkie nowe tramwaje będą niskopodłogowe, co oznacza, że będę przyjazne niepełnosprawnym i opiekunom z dziećmi w wózkach. Tramwaje będą klimatyzowane, wyposażone w monitoring, w system informacji pasażerskiej oraz w zasobnik energii-czytamy.

Wybrany producent powinien dostarczyć tramwaje do końca października 2022 roku, a w ramach opcji do końca października 2023 roku.

Dostawy wagonów rozpoczną się w ciągu 22 miesięcy od podpisania umowy, którą poprzedza zgodnie z procedurami prawa zamówień publicznych kontrola prowadzona przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych-dodaje spółka.

Tramwaje Warszawskie używają obecnie niemal 530  tramwajów i składów tramwajowych jeżdżących w parach. 311 wagonów, czyli aż 59% floty tramwajowej to wagony niskopodłogowe.

Z przetargu cieszy się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Mamy to! Przetarg na zakup 213 nowych tramwajów rozstrzygnięty! Nowoczesne, dostępne, niskopodłogowe pojazdy dostarczy Hyundai Rotem Company. Kupujemy je przede wszystkim z myślą o nowych trasach (na Wilanów, Gocław, Białołękę), ale część będzie kursować po już istniejących- napisał Trzaskowski na Twitterze.

Wielu internautów nie podziela jednak jego entuzjazmu. Zwracają uwagę na fakt, że Warszawa powinna zainwestować w sprawdzoną, rodzimą markę, a nie wspierać zagraniczną firmę.