NaKolei.pl WiadomościKolej jest dla ludzi Szkolna wycieczka liceum z Krakowa… Pociągami dookoła Polski!

Szkolna wycieczka liceum z Krakowa… Pociągami dookoła Polski!

Redakcja
Fot. Kamil Cyganik

Wycieczki szkolne zazwyczaj kojarzymy z podróżą autokarem. Raczej rzadziej z podróżą pociągiem. Natomiast krakowskie liceum poszło o krok do przodu. Tegoroczni maturzyści właśnie wyruszyli w dwutygodniową, kolejową podróż dookoła Polski.

Wspominając wycieczki szkolne zazwyczaj przypominają się wielogodzinne podróże autokarem, nieraz w pewnym momencie już nużące. Czekanie na kolejny przystanek, aby móc skorzystać z toalety, bo ta w autokarze nigdy „nie działała”.  Wycieczki autokarem są zrozumiałe, bo jednak jest to najprostsze rozwiązanie pod względem organizacyjnym, w szczególności gdy mowa tu o wycieczkach w szkole podstawowej.

Natomiast młodzież w pewnym momencie swojego życia jest już na tyle odpowiedzialna, że można spróbować czegoś nowego. W przypadku krakowskiego liceum jest to wręcz kolejowe tournée po Polsce.

14 dni, 2573 kilometrów, 35 przejazdów pociągami

Krakowskie katolickie liceum Montessori przygotowało wraz z uczniami dwutygodniową wycieczkę, dość nietypową ponieważ skupi się ona na tym, aby odwiedzić większość miast wojewódzkich i wiele innych. Przez 14 dni uczniowie wraz z opiekunami przemierzą 2573 kilometr, jest to 35 przejazdów pociągami po całej Polsce.

Ostatnie kilkanaście lat zdaje się być pewnym renesansem kolei u nas. Zapomniana w latach 90., niedofinansowana – odżywa dzięki ogromnemu wysiłkowi całej masy ludzi. Bo kolej – mimo, że najstarsza – tak często wydaje się dobrą opcją. Wygodna. Bezpieczna. Szybka (coraz bardziej). No i jest klimat – czytamy na stronie liceum.

Szkoła chce udowodnić, że kolej jest dobrym rozwiązaniem na takie wycieczki dla młodych. Maturzyści w podroż wyruszyli 4 września, startując z Krakowa do Rzeszowa. Od tego czasu odwiedzili już m.in. Tarnów, Lublin, Warszawę oraz Białystok. Całą wycieczkę relacjonuję nauczyciel języka polskiego i opiekun wycieczki – Pan Kamil.

Na zdjęciu oczywiście Dworzec Główny w Krakowie… większość naszych wyjazdów stąd. Chyba dobre wspomnienia. Kilka dni temu wzbogaciłem się o kolejne. Kiedy kupowaliśmy bilety na dziś, pani w kasie kilkakrotnie sprawdzała, która opcja będzie dla nas najkorzystniejsza – wspomina początek wycieczki Pan Kamil, nauczyciel języka polskiego w Katolickim Liceum Montessori.

„Kolej na Młodych” – tak została nazwana kolejowa wycieczka maturzystów. Każdy kolejny dzień wyprawy jest relacjonowany bezpośrednio na stronie internetowej Liceum – www.liceum.ziarnko-maku.pl

Kolej to nie tylko statystyki i porównania. To też ludzie. Chcemy poznać tych ludzi, posłuchać ich historii, nadziei i obaw. Tysiące maszynistów, konduktorów, dyżurnych ruchu, kasjerów i wszelkich innych kolejarzy tworzą niesamowity, ogromny twór. W pewnym sensie kolej jest „układem krwionośnym” Polski.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności