NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Stadler wygrał sprawę w sądzie i dostarczy do 510 EZT-ów dla Szwajcarii. Odwołanie złożył Alstom

Stadler wygrał sprawę w sądzie i dostarczy do 510 EZT-ów dla Szwajcarii. Odwołanie złożył Alstom

Redakcja
Mat. Stadler

Stadler ostatecznie zwycięzcą przetargu na dostawę do 510 elektrycznych zespołów trakcyjnych dla Szwajcarskich Kolei Federalnych (SBB). Sąd odrzucił odwołanie złożone przez Alstom.

Na początku października 2021 roku SBB-CFF-FFC (Szwajcarskie Koleje Federalne) rozstrzygnęły przetarg na dostawę do 510 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Przewoźnik wskazał, że najkorzystniejszą ofertę złożył Stadler, tym samym producent wygrał ogromne postępowanie przetargowe na rodzimym rynku. Niedługo potem do szwajcarskiego odpowiednika KIO wpłynęło odwołanie Alstomu (który również brał udział w przetargu). Alstom nie wydał oficjalnego oświadczenia w sprawie, nie poznaliśmy też przyczyny odwołania.

Jedynie Stadler dzisiaj, tj. 25 maja 2022 r. zakomunikował, że Federalny Sąd Administracyjny odrzucił wniosek Alstomu, tym samym oficjalnie szwajcarski producent może podpisać umowę z SBB.

W związku z tym firma Stadler wygrała kolejny trudny międzynarodowy przetarg na dostawę sprawdzonych pojazdów FLIRT. W podstawie przetargu planowane jest zakup 286 pojazdów FLIRT o wartości około 2 mld franków szwajcarskich. Umowa ramowa obejmuje opcję na domówienie 224 dodatkowych Flirtów. Dalsze informacje na temat pociągów zostaną udostępnione po podpisaniu umowy – poinformował Stadler.

W przetargu startował również Siemens Mobility, który nie odwoływał się do decyzji zamawiającego. Cała procedura dot. odwołania spowodowała półroczne przesunięcie terminów. Według pierwotnych założeń, dostawa nowych pociągów powinna zacząć się w 2025 roku i trwać przez następne 9 lat.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności