Kolej na świecie Prawo i przetargi Tabor

Stadler dostarczy 21 dodatkowych pociągów KISS do Kolei Węgierskich

Stadler dostarczy 21 dodatkowych pociągów KISS do Kolei Węgierskich Fot. Stadler

Węgierski operator podpisał umowę z Stadlerem na 21 dodatkowych elektrycznych zespołów trakcyjnych KISS. Wartość umowy wynosi ok. 313 milionów euro.

Węgierski operator pasażerski MÁV-START i Stadler podpisali umowę na 21 dodatkowych elektrycznych zespołów trakcyjnych KISS. Wartość umowy wynosi ok. 313 milionów euro. W ramach tego trzeciego już zamówienia MÁV-START skorzystał z przysługującego mu prawa i całkowicie ją wykorzystał

Zgodnie z harmonogramem dostawy umowy, ostatnia jednostka z 40 zamówionych w trzeciej partii zostanie dostarczona do końca 2022 r. Wcześniej kontrakty zostały podpisane w sierpniu 2017 r. na jedenaście jednostek oraz w grudniu 2018 roku na dodatkowe osiem pociągów.

Zespoły trakcyjne o długości 155,88 metra, szerokości 2,8 metra i wysokości 4,6 metra będą składały się z sześciu członów. W pociągu będzie 600 miejsc siedzących, czyli o 50% więcej w porównaniu z jednostką jednopokładową o tej samej długości. Pociągi będą wyposażone w cztery toalety, z których jedna jest dostępna dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, natomiast w obszarach wielofunkcyjnych będzie dużo miejsca dla czterech wózków inwalidzkich, a także dwunastu rowerów lub pięciu wózków. Nowe pojazdy, które zostały zaprojektowane zgodnie z najnowszymi standardami bezpieczeństwa, będą wyposażone w systemy kontroli pociągów EVM i ETCS poziomu 2, dzięki czemu będą mogły jechać z maksymalną prędkością 160 km/h na zmodernizowanych liniach kolejowych. Komfort pasażera poprawi wyjątkowo płynna praca, najnowocześniejszy system informacji pasażerskiej, przestronne i jasne wnętrze, najnowocześniejsza klimatyzacja i darmowa sieć WIFI.