Kolej jest dla ludzi

„Srebrny Pociąg” do skansenu

„Srebrny Pociąg” do skansenu

W najbliższą niedzielę, 2 października, po Górnym Śląsku zacznie kursować zabytkowy „Srebrny Pociąg”. Zawiezie on turystów do nieczynnej kopalni srebra w Tarnowskich Górach.

To wspólna inicjatywa Kolei Śląskich, Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Pierwszy pociąg wyruszy w niedzielę z Katowic, a następne przejazdy będą się odbywać w kolejne niedziele października i listopada – do 27 listopada. Pociągi będą się składać ze starych, wąskotorowych wagonów, część z nich będzie odkryta.

Pierwsza część podróży będzie się odbywać normalnymi pociągami Kolei Śląskich. Skład KŚ wyruszy o 11:37 z Katowic i dotrze do Bytomia 12:06. Z kolei o 12:30 z Bytomia Wąskotorowego (tzw. peron 5) wyruszy pociąg Górnośląskich Kolei Wąskotorowych do stacji Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra i dotrze na miejsce o godz. 13:10. Turyści będą mieli czas do godz. 15.50, aby zwiedzić kopalnię i Skansenu Maszyn Parowych, bo o tej porze odejdzie pociąg do Bytomia. Natomiast powrotny pociąg do Katowic odjedzie z Bytomia o godz. 16:59 i dotrze na miejsce o godz. 17:24.
Przejazd w obie strony łącznie ze zwiedzaniem kopalni będzie się odbywać na podstawie jednego wspólnego biletu w promocyjnych cenach: bilet normalny będzie kosztował 49 zł, a ulgowy – 39 zł. „Srebrne Pociągi” będą też dofinansowane z budżetu samorządu Województwa Śląskiego oraz przez władze miast Bytom i Tarnowskie Góry.