Kadry i ludzie Wiadomości
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Spotkanie sprawcy wypadku z załogą pociągu przy jednym stole. Z pokorą i przeprosinami

Spotkanie sprawcy wypadku z załogą pociągu przy jednym stole. Z pokorą i przeprosinami Mat. TVP 3 Poznań

Kobieta, która spowodowała wypadek na przejeździe kolejowym zebrała się na spotkanie z maszynistą i kierownikiem pociągu, podczas którego z pokorą przeprosiła za swój błąd.

Do wypadku doszło 2 lutego na przejeździe kolejowym przed Szamotułami, w województwie wielkopolskim. Pani Małgorzata, kierowca samochodu zignorowała znaki ostrzegające o prowadzonym remoncie przejazdu. Ostatecznie samochód 46-letniej kobiety zaklinował się na przejeździe. Pociąg uderzył w pojazd, w którym – całe szczęście – nikogo nie było.

Pierwsza myśl przychodzi, że mam nadzieje, że w tym samochodzie nikogo nie ma. Że kierowca zdążył wysiąść – skomentował wypadek Pan Tadeusz Zarzycki, maszynista pociągu POLREGIO dla programu Teleskop programu TVP3 Poznań.

Wyskoczyłem do tego samochodu, obok stała kobieta. Spytałem się “czy Pani prowadziła ten samochód”, uzyskałem odpowiedź “tak”, czy jechał ktoś jeszcze z Panią – “nie” – powiedział Tadeusz Banach, kierownik pociągu POLREGIO.

Kobieta nie wiedziała co zrobić w takiej sytuacji. Nie wiedziała, że na przejeździe znajdują się tzw. “żółte naklejki PLK”, których zastosowanie pozwala na uniknięcie takich sytuacji. Wystarczy zadzwonić na numer alarmowy i poinformować o zdarzeniu, a na naklejce znajduje się informacja, która pozwala służbom na natychmiastowe zlokalizowanie miejsce zdarzenia. Pani Małgorzata zamiast wykonać telefon do służb, pod wpływem emocji zadzwoniła do męża.

Znalazłam się w tym miejscu z ogromną pokorą i z chęcią przeproszenia Pana Maszynisty i Kierownika Pociągu, ale też ludzi, którzy jechali tym składem – skomentowała Pani Małgorzata wizytę w zakładzie POLREGIO.

Cała trójka spotkała się przy jednym stole, miała okazję porozmawiać. A Pani Małgorzata, która spowodowała wypadek zebrała się, aby przeprosić za swój błąd. Najprawdopodobniej było to pierwsze takie spotkanie w historii, kiedy do jednego stołu zasiadł sprawca kolejowego wypadku z załogą pociągu.

Źródło: Program “Teleskop” TVP3 Poznań / Pociąg do Wielkopolski