Kolej jest dla ludzi Przewozy pasażerskie

Koleje Śląskie zorganizowały specjalny przejazd z okazji 10. edycji Święta Szlaku Zabytków Techniki.

Koleje Śląskie zorganizowały specjalny przejazd z okazji 10. edycji Święta Szlaku Zabytków Techniki. fot. Koleje Śląskie

Specjalny przejazd trasą Katowice – KWK Halemba – Knurów – Katowice był organizowany przez Koleje Śląskie  jako wydarzenie towarzyszące 10. edycji Święta Szlaku Zabytków Techniki.

Tegoroczny przejazd był już drugą tego typu inicjatywą organizowaną przez nas w ramach wydarzenia towarzyszącego Industriadzie. W ubiegłym roku przejazd odbył się kolejową obwodnicą GOP, natomiast w tym roku Koleje Śląskie zdecydowały się na „pętlę” przez Knurów.
Wyjątkowym punktem na trasie była dawna KWK Halemba, gdzie udało się na chwilę zawitać na bocznicę kolejową kopalni. O szczegółach industrialnych zabytków widzianych z okien pociągu opowiadali przewodnicy, dzięki czemu można było poznać kawałek przemysłowej przeszłości w tamtych okolicach.

Przewoźnik informuje, że miłośników przemysłowych zabytków i kolejnictwa w tym dniu nie brakowało – łącznie w podróż industriadowym pociągiem wybrało się ponad 120 osób.

Dodatkowo mieszkańcy Knurowa przygotowali dla uczestników przejazdu niespodziankę. Z inicjatywy Stowarzyszenia Kolej na Knurów został zorganizowany piknik z atrakcjami i prawdziwe powitanie naszych pasażerów chlebem i solą. Na najmłodszych czekał tu kącik z różnego rodzaju zabawami, nie zabrakło też występów artystycznych i konkursu wiedzy o Knurowie. Spragnionych podróżnych własnej roboty lemoniadą częstowali harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego w Knurowie. Wydarzenie stało się również okazją do rozmowy na temat rozwoju transportu kolejowego w Knurowie – postulaty i propozycje w tym temacie przedstawili członkowie Stowarzyszenia Kolej na Knurów. Uczestnicy pikniku mogli też oczywiście zwiedzać naszego Elfa, włącznie z wejściem do kabiny maszynisty – co rzecz jasna było szczególną gratką, zwłaszcza dla najmłodszych gości – informują Koleje Śląskie