Działania Ekonomia i rynek Kolej na świecie Przewozy pasażerskie

SPD: Trasa Gorzów Wielkopolski-Berlin pokonana w 94 minuty. Jest nowy rekord

SPD: Trasa Gorzów Wielkopolski-Berlin pokonana w 94 minuty. Jest nowy rekord fot. Pixabay

Niemiecka SPD mówi o nowym rekordzie czasu przejazdu na trasie Gorzów Wielkopolski-Berlin. Wyniósł 94 minuty i jest lepszy o 5 minut od poprzedniego z 1939 roku.

Deutsche Welle informuje o nowym rekordzie czasowym w pokonaniu trasy Gorzów Wielkopolski-Berlin. Niemiecki dziennik „Tagesspiegel” podaje 132-170 minut jako czas, w jakim na co dzień pociągi pokonują trasę z Berlina do Gorzowa. W 1939 roku pociąg pokonywał tę trasę w 99 minuty. Teraz rekord wynosi 94 minuty. Ustanowił go pociąg specjalny z parlamentarzystami na pokładzie. Przejazd został zainicjowany przez niemieckie SPD z okazji uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski.

Jak czytamy w komunikacie, berlińska SPD od lat zabiega o rozbudowę sieci kolejowej między Niemcami a Polską. „Tagesspiegel” przytacza słowa eksperta SPD do spraw transportu kolejowego Juergena Muracha: „Walczymy o budowę drugiego toru na trasie Ostbahn (Kolei Wschodnia)”. Drugi tor został zdemontowany podczas II Wojny Światowej.

Istnieją zapowiedzi powstania drugiego toru do 2025 roku na niemieckim odcinku trasy Berlin-Szczecin. Planowana jest też elektryfikacja tej trasy. Temat rozwoju połączeń między Polską a Niemcami został podjęty m.in. podczas podróży „Pociągiem do kultury” relacji Berlin-Wrocław w dniu 20 sierpnia br. Podając za Deutsche Welle, Kathrin Schneider, minister transportu Brandenburgii, wskazała, że w ciągu półtora roku ,,Pociąg do kultury” przewiózł 27,5 tys. pasażerów. Wskazała na potrzebę rozwinięcia połączeń kolejowych między Niemcami a sześcioma polskimi, posiadającymi duży potencjał rozwojowy miastami, m.in. Wrocławiem i Poznaniem.