NaKolei.pl Wiadomości SOK: W marcu zatrzymaliśmy 28 nielegalnych imigrantów na terenach kolejowych przy granicy z Białorusią

SOK: W marcu zatrzymaliśmy 28 nielegalnych imigrantów na terenach kolejowych przy granicy z Białorusią

Redakcja
Fot. SOK

Cały czas na granicy z Białorusią odnotowuje się próby nielegalnego przekroczenia granicy. Straż Ochrony Kolei patrolująca przygraniczne obszary kolejowe w marcu ujęła 28. nielegalnych imigrantów różnych narodowości.

Kryzys migracyjny na granicy Polski z Białorusią wciąż trwa, a Straż Ochrony Kolei prowadzi patrole przy współpracy ze Strażą Graniczną na kolejowym obszarze przygranicznym.

Tylko w marcu br. w wyniku intensywnej współpracy funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei  z funkcjonariuszami Straży Granicznej ujawniono 6 prób nielegalnego przekroczenia granicy, podczas których ujęto 28. osób nieposiadających dokumentów uprawniających do przebywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – informuje Straż Ochrony Kolei.

Pierwsze zdarzenie miało miejsce w dniu 4 marca br. na szlaku Siemianówka – granica państwa. Funkcjonariusze z Grupy Operacyjno-interwencyjnej SOK, podczas wspólnych działań z funkcjonariuszami Straży Granicznej z Placówki w Narewce  zauważyli osoby idące torem szlakowym w kierunku przystanku kolejowego Cisówka. W wyniku podjętych działań ujęto ośmiu mężczyzn w wieku od 25  do 40  lat, którzy nie posiadali dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie dalszych czynności ustalono, że byli to obywatele Syrii.

Trzy dni później (7 marca br.) na tym samym szlaku kolejowym funkcjonariusze SOK ujawnili 4 osoby idące drogą leśną, przyległą do torów w kierunku przystanku osobowego Cisówka. Wśród ujętych mężczyzn  w wieku od 24 do 40 lat był jeden obywatel Syrii oraz trzech obywateli Jemenu. Następnego dnia (8 marca), także na szlaku Siemianówka – granica państwa, ujęto  27. letniego obywatela Syrii, który nielegalnie  przekroczył granicę Polski z Białorusią.

W okresie od 25 do 29 marca na szlaku Siemianówka – granica państwa miały miejsce 3 kolejne próby nielegalnego przedostania się na terytorium RP. 25 marca Funkcjonariusze SOK ujęli pięciu obywateli Nowej Gwinei, którzy szlakiem kolejowym próbowali przemieścić się w głąb kraju. Dwa dni później (27 marca) Straż Ochrony Kolei otrzymała informację od funkcjonariuszy Straży Granicznej, że na terenie bagiennym przyległym do terenu kolejowego znajdują się osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę. Na miejsce skierowani zostali funkcjonariusze  SOK, którzy wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej i strażakami Państwowej Straży Pożarnej zlokalizowali osoby, które nie potrafiły samodzielnie wydostać się z terenu bagiennego.

Dzięki zaangażowaniu funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei i Straży Granicznej oraz strażaków i żołnierzy  Wojska Polskiego udało się odnaleźć i wyprowadzić w bezpieczne miejsce 9 wycieńczonych osób, które przekroczyły nielegalnie granicę – informuje SOK.

We wtorek 29. marca funkcjonariusze SOK ujęli w obszarze przygranicznym kolejnego nielegalnego imigranta, który poruszał się drogą leśną przyległą do szlaku kolejowego. Był to 20. letni Afgańczyk.

Wszystkie ujęte w marcu br. przez SOK osoby, które nielegalnie przebywały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przekazano funkcjonariuszom Straży Granicznej – podaje Straż Ochrony Kolei.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności