Przewozy pasażerskie Wiadomości
Partnerzy działu

Słowaccy i polscy samorządowcy podsumowali sezon kolejowy

Słowaccy i polscy samorządowcy podsumowali sezon kolejowy fot. POLREGIO

Ponad 13 tys. podróżnych w ciągu trzech lat skorzystało z wakacyjnej oferty połączeń kolejowych z Rzeszowa do słowackich Medzilaborec. Połączenia obsługiwane są przez Przewozy Regionalne sp. z o.o.

 

24 sierpnia w Łupkowie i Medzilaborcach spotkali się przedstawiciele Podkarpacia oraz Kraju Preszowskiego. Podsumowali kończący się sezon turystyczny i omówili plan działań na 2020 r.

W spotkaniu wziął udział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i predseda Kraju Preszowskiego Milan Majersky. W Medzilaborcach obecny był także reprezentant polskiego rządu – sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber. Byli lokalni samorządowcy z polskiej i słowackiej strony, oraz przedstawiciele przewoźników kolejowych – z Przewozów Regionalnych Dyrektor Oddziału Podkarpackiego Bogusław Łoboda,  z Słowackiej Spółki Kolejowej kierownik ZSSK – Jan Lukac

Goście z Polski i Słowacji trasę z Nowego Łupkowa do Medzilaborec przejechali kursowym pociągiem Rzeszów – Medzilaborce, w którym Przewozy Regionalne obdarowały pasażerów i gości firmowymi gadżetami. Na peronie w Medzilaborcach wszystkich przybyłych przywitał burmistrz Vladislav Višňovský wraz z orkiestrą regionalną.

W trakcie spotkana marszałek wyraził chęć utrzymania i rozwoju istniejącego połączenia:

Cieszymy się bardzo, że to połączenie zyskało sporą popularność. Dziś przyszedł czas na podsumowania i plany na przyszłość. Chcielibyśmy to połączenie kontynuować, ale także pojechać trochę dalej. Myślimy o tym, aby dotrzeć w głąb Słowacji i dalej na Węgry. Nie jest to prosta sprawa, ale właśnie po to spotykamy się ze słowackimi partnerami – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber przypomniał dotychczasowe działania resortu w zakresie przywrócenia połączeniem na tym obszarze:

Bardzo cieszę się, że Panu marszałkowi Władysławowi Ortylowi zależy na tym aby rozwijać tereny Bieszczad. To taka turystyczna perełka województwa podkarpackiego i my jako Ministerstwo Infrastruktury chcemy w tym procesie uczestniczyć. Dziś mogą tu kursować połączenia obsługujące ruch turystyczny, ale też pomagające rozwijać komunikację lokalną. Ministerstwu zależy aby każdy region Polski był dostępny komunikacyjne, aby likwidować białe plamy, nie tylko drogowe, ale także kolejowe – podkreślał wiceminister Rafał Weber.

Na spotkanie z marszałkiem przyjechał predseda Milan Majersky, który w rozmowie z dziennikarzami podkreślał pozytywny wpływ komunikacji kolejowej na wzrost ruchu turystycznego po stronie słowackiej.

Tylko w tym roku, i tylko dzięki tej komunikacji nasz kraj odwiedziło ponad 2 tys. turystów z Polski – wyliczał predseda Majersky.

W trakcie spotkania w Medzilaborcach, Zbigniew Kozak, wicedyrektor Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego podsumował dotychczasowy okres połączeń oraz przedstawił plany ich rozwoju. Według danych zebranych przez departament, od uruchomienia połączeń w 2017 r. do połowy sierpnia 2019 r., pociągami z Rzeszowa podróżowało ponad 13 tys. pasażerów, z czego ponad 7 tys. przekroczyło granicę w Łupkowie. Kursy odbywały się w wakacyjne weekendy (lipiec i sierpień). Jednym z pomysłów na rozwój istniejącego połączenia, jest rozszerzenie okresu jego trwania  o wrzesień, na czym najbardziej skorzystali by studenci. Dodatkowo, jak podkreślał dyr. Kozak, pociągi do Madzilaborec dla wielu turystów stały się pierwszym etapem w planowaniu podróży koleją na Słowację i Węgry oraz dalej na południe Europy. Stąd pomysł rozbudowy połączenia o następne destynacje. Samorząd regionu planuje także wprowadzenie dodatkowej oferty kulturalnej dla turystów podróżującym pociągiem Rzeszów – Medzilaborce. Zgodnie z nią, każdy podróżujący uzyska możliwość bezpłatnego wstępu do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz Muzeum Historycznego w Sanoku na podstawie biletu międzynarodowego. Ułatwieniem ma być udostępnienie bezpłatnego autobusu, który umożliwi turystom sprawny dojazd do wybranego muzeum w Sanoku. Atrakcją ma być także oferta  imprez odbywających się w okresie wakacyjnym na terenie Sanoka oraz Bieszczad.

Z kolei burmistrz Vladislav Višňovský proponował rozszerzenie „kursowego weekendu” o piątek. Przedstawił także zgromadzonym w ratuszu, plany przebudowy stacji kolejowej w Medzilaborcach.