NaKolei.pl WiadomościKadry i ludzie SKM Warszawa dalej się rozwija. Przewoźnik szuka kandydatów do kursu na licencję maszynisty

SKM Warszawa dalej się rozwija. Przewoźnik szuka kandydatów do kursu na licencję maszynisty

Redakcja
Fot. SKM Warszawa

Szybka Kolej Miejska organizuje kolejny kurs na licencję maszynisty. Przewoźnik informuje, że zapisy trwają do 14 sierpnia, a także zachęca do wybrania SKM jako przyszłego pracodawcę.

Od 2021 roku Szybka Kolej Miejska organizuje kursy na licencję maszynisty. Przewoźnik regularnie organizuje szkolenia, które startują po zebraniu grupy 10 chętnych kandydatów.

Czym jest taki kurs? Przypomina trochę ten na prawo jazdy, ale oczywiście różni się w szczegółach. Prowadzą go doświadczeni instruktorzy. Podczas 300 godzin uczestnik chłonie wiedzę od podstaw dot. branży kolejowej do szczegółów budowy pojazdów. Kurs kończy test, którego pozytywny wynik pozwala złożyć wniosek Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego o wydanie licencji maszynisty – informuje Szybka Kolej Miejska.

Jak zaznacza SKM, w kolejnym etapie po wydaniu przez UTK licencji, kandydat będzie mógł wybrać przyszłego pracodawcę.

W kolejnym etapie wybiera się już pracodawcę, np. SKM (do czego zachęcamy) i podczas zajęć na kursie na świadectwo maszynisty uczy się m.in. techniki jazdy, a następnie jeździ (ponad 1000 godzin) pod nadzorem doświadczonego maszynisty – patrona. Na koniec każdego czeka jeszcze jeden egzamin – z teorii i z praktyki prowadzenia pojazdów kolejowych. Zaliczenie daje możliwość uzyskania upragnionego świadectwa, w sam raz na start pracy u wybranego przewoźnika – pisze warszawska SKM.

SKM zaprasza na rozpoczynający się 27 sierpnia 2022 roku kurs na licencję maszynisty. Jak podaje przewoźnik, od kilku lat w tym dotychczas typowo męskim zawodzie zaczęły pojawiać się również kobiety. Niektóre z nich kontynuowały rodzinne tradycje kolejarskie, inne z odwagą wkraczały w ten nowy, nieznany dla nich obszar. Obecnie u większości przewoźników pasażerskich i niektórych towarowych pracuje już co najmniej kilka kobiet, a kolejne zdobywają szlify na licznych kursach zarówno na licencję, jak i świadectwo maszynisty. SKM Warszawa prawdopodobnie wkrótce będzie miało już pierwszą maszynistkę, która będzie samodzielnie prowadzić warszawskie pociągi.  Zapisy na kurs trwają do 14 sierpnia.

Szukanie kolejnych maszynistów ma związek z rozwojem Szybkiej Kolei Miejskiej, która dzięki zakupowi 21 nowych Impulsów od Newagu może planować rozwój siatki połączeń. Od marca 2023 roku pociągi SKM mają jeździć do Piaseczna, w planach do 2030 roku jest także uruchomienie połączenia do Grodziska Mazowieckiego – więcej informacji.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności