NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie SKA2 w Małopolsce wydłużona. Od dziś pociągi będą kursować do Przeciszowa

SKA2 w Małopolsce wydłużona. Od dziś pociągi będą kursować do Przeciszowa

MM
Fot. Wiki Commons

Od października trasa SKA2 Kolei Małopolskich w relacji Kraków Główny – Podbory Skawińskie została wydłużona do stacji Przeciszów. Przedłużenie linii pozwoli na obsługę kolejnych nadwiślańskich gmin położonych na zachód od gminy Skawina – Brzeźnicy, Spytkowic, Zatora i Przeciszowa.

Od soboty 20 z 38 pociągów samorządowego przewoźnika Koleje Małopolskie dotychczas kursujących w relacji Kraków Główny – Podbory Skawińskie pojedzie dalej – do stacji Przeciszów. Pozostałe pociągi, z powodu braku przepustowości torów, będzie w dalszym ciągu kończyć bieg w Podborach Skawińskich.

Zdaniem przedstawicieli samorządu rozwiązanie takie pozwoli na obsługę kolejnych nadwiślańskich gmin położonych na zachód od gminy Skawina – Brzeźnicy, Spytkowic, Zatora i Przeciszowa. Z ostatniej z tych stacji pasażerowie będą mogli dojechać w ok. 70 minut do Krakowa.

Pociągi Kolei Małopolskich będą się zatrzymywać na wydłużonej trasie na stacjach: Zelczyn, Wielkie Drogi, Jaśkowice, Brzeźnica, Półwieś, Ryczów, Spytkowice Kępki, Spytkowice, Zator oraz Przeciszów.

Zdaniem wicemarszałka Małopolski Łukasza Smółki nowe połączenie jest efektem wypracowanego kompromisu między oczekiwaniami mieszkańców miejscowości położonych przy trasie nr 94 oraz planami spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, która prowadzi prace modernizacyjne na tej linii między Skawiną i Oświęcimiem.

Przygotowany rozkład jazdy – wskazano – z jednej strony da mieszkańcom zdecydowanej większości miejscowości położonych przy linii nr 94 możliwość dojazdów do Krakowa, natomiast z drugiej umożliwi realizację przez PKP PLK zaplanowanych prac inwestycyjnych.

Ważnym aspektem nowego połączenia jest także turystyka rowerowa dla innych gmin, a co za tym idzie umożliwienie dojazdu do nowej 11-kilometrowej ścieżki rowerowej Velo SKAwina. Wydłużenie linii SKA2 umożliwi także rodzinom oraz szukającym wrażeń na dotarcie do największych parków rozrywki w Zatorze.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności