Od transportu publicznego do transportu na żądanie, poprzez rower, taksówkę, samochód – sposób w jaki pasażerowie dostają się z punktu A do punktu B staje się coraz bardziej multimodalny. Możliwość dokonywania tych wyborów za dotknięciem palca stała się codziennością dla większości pasażerów- podkreślono na konferencji w siedzibie Siemens Mobility w Wiedniu.
Paneliści zwrócili uwagę na fakt, że digitalizacja odgrywa kluczową rolę w aplikacjach, które integrują informacje w czasie rzeczywistym o ruchu drogowym i kolejowym lub drogach komunikacyjnych dla pieszych, umożliwiając nieskomplikowany przegląd najkrótszych i najmniej kosztownych opcji transportu.
Wraz z rozwojem miast korki na drogach stają się coraz bardziej uciążliwe. W wielu miastach na całym świecie osoby dojeżdżające do pracy spędzają 40 godzin w korkach. Kompleksowe wykorzystanie możliwości transportu umożliwia rozładowanie ruchu ulicznego w miastach – ułatwiając życie wszystkich podróżujących. Opcje intermodalne nie tylko zwiększają swobodę wyboru i pozwalają odciążyć sytuację podróżujących tkwiących w korkach, ale umożliwiają również pasażerom przyczynić się do zrównoważonego transportu dzięki większej elastyczności i niezawodności- mówili przedstawiciele Siemens Mobility.
Ich zdaniem kluczem do promowania intermodalnych rozwiązań jest zapewnienie, że są przyjazne dla użytkownika: wiele opcji transportu dostępnych w jednej aplikacji, która pozwala pasażerom wybrać, zarezerwować i zapłacić za najszybszą, najefektywniejszą opcję, zgodnie z indywidualnymi preferencjami i potrzebami, i które oferują indywidualne i proaktywne funkcje.
Ponadto, aplikacje dotyczące mobilności dostarczają operatorom transportu większej ilości danych o liczbie pasażerów i ich wyborach. Analizy danych dotyczących mobilności pozwalają określić wzory podróży i ich wpływ na sieć transportu, wspomagając strategię mobilności i planowania umożliwiając podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących rozkładu jazdy, uaktualnień w usługach i innych potrzeb operacyjnych- usłyszeliśmy.
Mobilność jako Usługa (MaaS) staje się powszechna, a nawet niezbędna, aby transport był efektywny, ponieważ obejmuje nowe propozycje mobilności, które pozwalają na nieprzerwane połączenie z transportem publicznym. Portfolio usług związanych z transportem intermodalnym od Siemens Mobility obejmuje cyfrowe rozwiązania i usługi, nie tylko od Siemens Mobility, ale również od spółek całkowicie i częściowo zależnych od grupy, w tym HaCon, eos.uptrade, Bytemark i Padam- dodano.