NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie Rząd chce obniżyć ceny biletów w PKP Intercity

Rząd chce obniżyć ceny biletów w PKP Intercity

Adrian Izydorek
Fot. Maciej z Poznania

Jak poinformował Piotr Müller, Rząd szuka rozwiązań aby obniżyć ceny biletów w PKP Intercity. Jednak póki co nie jest brane pod uwagę zniesienie VATu na bilety.

Od 11 stycznia obowiązuje nowa taryfa w PKP Intercity, w ramach której ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosły średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc. Przewoźnik jako główny powód podwyżki podał bardzo duży wzrost cen energii elektrycznej. PKP Intercity w 2019 roku płaciło 500 mln zł za energię trakcyjną, w 2023 roku jest to już 1,5 mld zł – więcej informacji. Czyli koszt operacyjny w tym segmencie wzrósł aż trzykrotnie.

Jak twierdzi Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, podwyżki okazałyby się jeszcze większe, sięgające zamiast 12% aż 53%. Rząd jednak podjął decyzję, aby z rezerwy celowej zostało przeznaczone 575 mln zł na zwiększenie rekompensaty dla PKP Intercity w 2023 roku w ramach umowy PSC zawartej między Ministerstwem a PKP Intercity. Umowa ta dotyczy realizacji usług publicznych w postaci uruchamiania dotowanych pociągów kategorii IC oraz TLK. Dlatego też podwyżka jest niższa na pociągi ekonomiczne w porównaniu do pociągów EIC i EIP, które funkcjonują na zasadach komercyjnych.

Jednak oprócz zwiększenia dotacji dla PKP Intercity, rząd wskazuje że szuka rozwiązań, aby ceny biletów obniżyć.

Oczekujemy od PKP podjęcia działań o charakterze organizacyjnym, wprowadzenia odpowiednich planów sprzedażowych, które przełożyłyby się na lepszą ofertę cenową – powiedział Müller. Jak dodał, rząd szuka „rozwiązań, które obniżą ceny biletów, ale oczekujemy też działań spółki PKP.

Tutaj wydawałoby się, że najprawdopodobniejsze okazałoby się wprowadzenie zerowej stawki VAT na bilety kolejowe, o czym w zasadzie mówi się już od 2021 roku. Takie rozwiązanie funkcjonuje w Finlandii od 1 stycznia 2023 roku – więcej informacji. Skierowaliśmy się więc z pytaniem do Ministerstwa Finansów o ewentualną możliwość wprowadzenia zerowej stawki VAT na bilet kolejowe w Polsce.

Uprzejmie informujemy, że Ministerstwo Finansów analizuje różne scenariusze wsparcia o charakterze podatkowym i pozapodatkowym – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Jednak wątpliwości rozwiał rzecznik Rządu, który cytowany przez PAP miał stwierdzić w czwartek, że na razie nie ma planów obniżenia podatku VAT na bilety kolejowe.

W tym momencie ciężko stwierdzić jakie inne działania Rząd mógłby podjąć, aby obniżyć ceny biletów kolejowych u przewoźnika dalekobieżnego. Szansa na niedopuszczenie do takiej podwyżki istniała pod koniec 2022 roku, kiedy to przyjmowano ustawę o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Objęto nią jedynie podmioty samorządowe, nie obejmując przy tym m.in. PKP Intercity oraz przewoźników towarowych.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności