NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Rusza przetarg na nowy przystanek kolejowy w Krakowie. Ma powstać do końca 2024 roku

Rusza przetarg na nowy przystanek kolejowy w Krakowie. Ma powstać do końca 2024 roku

Redakcja
Fot. Ministerstwo Infrastruktury

Przystanek znajdujący się w pobliżu krakowskiego Osiedla Piastów zwiększy dostęp do kolei na północy Krakowa. PKP Polskie Linie Kolejowe SA ogłosiły przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie nowego przystanku.

To jeden z trzech nowych przystanków, których nazwy zostały obecnie ustalone na Kraków Piastów, Kraków Kościelniki i Kraków Przylasek, zaplanowanych do budowy w mieście w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

Na naszych oczach budowana jest nowa kolej w Krakowie, która w sposób znaczący wpłynie na rozwój transportowy i gospodarczy całego województwa. Budowa nowych przystanków będzie szczególnie korzystna dla mieszkańców północnych dzielnic miasta. Dzięki temu pasażerowie chętniej wybiorą kolej w codziennych podróżach do pracy lub do szkoły – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Nowy przystanek powstanie w sąsiedztwie ul. Powstańców, w miejscu gdzie łączą się linie kolejowe w kierunku Kielc i Warszawy (nr 8) oraz w kierunku Podłęża (nr 95). Przyszły wykonawca zaprojektuje i wybuduje przystanek w pełni dostępny dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Perony zostaną połączone schodami i windami z wiaduktem znajdującym się nad linią kolejową. Na peronach będą wiaty i ławki oraz tablice informacyjne i oznakowanie. Oświetlenie pomoże w orientacji także po zmroku.

Zakończenie prac przewidziano na drugą połowę 2024 r. Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 w Małopolsce obejmuje 9 inwestycji. Trzy z nich – Kraków Piastów, Kraków Kościelniki i Kraków Przylasek – zlokalizowane są w stolicy województwa. Ponadto przystanki powstaną w miejscowościach: Wolbrom, Zator, Pisary, Dąbrówka i Nowy Sącz (dwa przystanki).Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. W sumie na ten cel przeznaczono 1 mld zł, a zmodernizowane perony pojawią się w 185 lokalizacjach w całej Polsce.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności