Kolej jest dla ludzi

Rusza 12-sta już edycja kampanii “Bezpieczny przejazd”

Rusza 12-sta już edycja kampanii “Bezpieczny przejazd”

PKP Polskie Linie Kolejowe zainaugurowały 12 edycję kampanii „Bezpieczny przejazd” na rzecz poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Spółka informuje, że to jedna z 200 inicjatyw prowadzonych w ramach Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Kolejowego.

Na przejazdach kolejowych rozdawano kierowcom setki ulotek, pouczano ich na temat zasad bezpieczeństwa. Odbyła się też debata pt. „Deklarujesz – nie respektujesz”. – PKP Polskie Linie Kolejowe wciąż podnoszą poziom zabezpieczeń – to m. in. 1500 zmodernizowanych przejazdów i zastępowanie skrzyżowań drogi i toru bezkolizyjnymi wiaduktami, współpraca z zarządcami dróg, by dojazdy do przejazdów były dobrze oznakowane. Jednak monitoring, który już działa na ponad 1000 przejazdach kolejowo-drogowych potwierdza, że bezpieczeństwo zależy od właściwego zachowania kierowców – respektowania zasad bezpieczeństwa – informuje Andrzej Pawłowski, wiceprezes PKP PLK.

Takie konferencje, debaty, akcje ulotkowe mają się odbywać w wielu miejscach w Polsce. Będą też organizowane spotkania z dziećmi, kampanie medialne, dodatkowe materiały przygotowano ponadto dla instruktorów nauki jazdy. Kampania będzie też prowadzona w mediach społecznościowych.

Takie działania we wcześniejszych latach przyniosły pozytywne skutki – od 2005 roku liczba wypadków na przejazdach zmniejszyła się 236 do 155 (2015 r.), czyli o około 35%. Tylko w 2015 roku w porównaniu do roku 2014 liczba wypadków na przejazdach spadła o 12%. Natomiast od stycznia do marca 2016 roku na przejazdach doszło do 40 wypadków i kolizji, w których zginęło 18 osób. Przyczyną tych zdarzeń jest zignorowanie przepisów o ruchu drogowym i próba pokonania przejazdu przed zbliżającym się pociągiem mimo znaków „STOP” i sygnalizacji ostrzegawczej, omijanie zamkniętych półrogatek, a nawet przejeżdżanie pod zamykającymi się szlabanami. Wypadki na przejazdach i z osobami wkraczającymi na tory w miejscach niedozwolonych, odpowiadają za blisko 80% wypadków na kolei i prawie 100% ofiar. W Polsce jest ponad 12 700 przejazdów kolejowo-drogowych.