Kolej na świecie Wiadomości

Rosyjscy dyplomaci opuścili Koreę Północną na “drezynie”

Rosyjscy dyplomaci opuścili Koreę Północną na “drezynie” Fot. Rosyjskie MSZ

Jak poinformowało rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, grupa pracowników ambasady w Pjongjang opuściło Koreę Północną za pomocą wózka przypominającego drezynę, który był pchany przez trzeciego sekretarza ambasady Rosji w KRLD.

Do całej sytuacji, o której poinformowało rosyjskiego Ministerstwo Spraw Zagranicznych doszło 25 lutego 2021 roku. Granice Korei Północnej są całkowicie zamknięte od ponad roku – problem z opuszczeniem kraju dotyczy również pracowników placówek dyplomatycznych. Dlatego też 8 rosyjskich pracowników ambasady rosyjskiej w Korei Północnej wraz z członkami rodzin wróciło do ojczyzny za użyciem pojazdu przypominającego drezynę.

Ponieważ granice są zamknięte od ponad roku, a ruch pasażerski został wstrzymany, droga do domu zajęła długą i trudną drogę. Najpierw 32 godziny pociągiem, potem kolejne dwie godziny autobusem do granicy i na końcu najważniejsza część trasy – pieszo na rosyjską stronę. Aby to zrobić dyplomaci musieli wcześniej zrobić wózek, położyć go na szynach, położyć na nim rzeczy, posadzić dzieci – poinformowało rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Pojazd skonstruowany przez dyplomatów był platformą, która miała pomieścić wszystkie bagaże i dzieci. Pracownicy przepchnęli wózek przez most “Przyjaźni Rosji i Korei Północnej”, który jest jedynym przejściem granicznym między Rosją a KRLD.

Platforma była pchana przez trzeciego sekretarza ambasady, Władysława Sorokina. Najmłodszym “pasażerem” była jego trzyletnia córka Waria. Dyplomatów wraz z rodzinami już po stronie rosyjskiej eskortowano na lotnisko do Władywostoku.