NaKolei.pl WiadomościKadry i ludzie Renfe chce zatrudnić 30 maszynistek w Arabii Saudyjskiej. Zgłosiło się 28 tys. kandydatek!

Renfe chce zatrudnić 30 maszynistek w Arabii Saudyjskiej. Zgłosiło się 28 tys. kandydatek!

Redakcja
Fot. Renfe

Filia hiszpańskiego przewoźnika w Arabii Saudyjskiej chce zatrudnić 30 kobiet, które w niedalekiej przyszłości zostałyby maszynistkami. Łącznie ogłoszeniem zainteresowało się… 28 tysięcy kobiet!

W Arabii Saudyjskiej za rozwój kolei dużych prędkości w ramach projektu Haramain Railway Highspeed odpowiada hiszpańsko-saudyjskie konsorcjum, w skład którego należy 12 hiszpańskich firm i tylko dwie firmy z Arabii Saudyjskiej. Renfe posiada 26,9 % udziałów w konsorcjum, co czyni go największym udziałowcem.

Jak informowaliśmy pod koniec 2021 roku na łamach NaKolei.pl, Renfe KSA przygotowało ofertę pracy dla 30 maszynistek. Renfe wprowadza przełom w państwie, w którym kobiety są dyskryminowane na każdym kroku. Warto wspomnieć, że  kobiety od 2018 roku mogą prowadzić pojazdy mechaniczne, teraz dzięki Renfe mają być odpowiedzialne za prowadzenie pociągów KDP. Renfe decyzje o zatrudnieniu kobiet musiało uzgodnić z Transport General Authority – rządową organizacją Arabii Saudyjskiej regulującą kwestie dot. transportu.

Blisko 30 tys. kandydatek

Renfe 2 stycznia opublikowało oferty pracy skierowane do kobiet. Liczba zgłoszeń przeszła najśmielsze oczekiwania działu HR przewoźnika. Zgłosiło się 28 tys. kandydatek, co tylko podkreśla skalę stłumionego popytu i chęci podjęcia pracy przez kobiety w Arabii Saudyjskiej.

Renfe poinformowało, że po pierwszej selekcji udało się zmniejszyć liczbę potencjalnych kandydatek o połowę. To wciąż około 14 tys. kandydatek, na 30 miejsc pracy. W pierwszym etapie wybierano kandydatki na podstawie wykształcenia i poziomu języka angielskiego. Dział HR czeka więc bardzo trudne zadanie.

Obecnie Renfe KSA zatrudnia 55 saudyjskich maszynistów, a 48 przechodzi szkolenia – które przeprowadzają Hiszpanie (7 Hiszpanów i jedna Hiszpanka).

Kobiet po przejściu szkolenia będą odpowiedzialne za prowadzenie pociągów KDP.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności