Bez kategorii Ekonomia i rynek Przewozy towarowe Wiadomości

Rekord w przewozach intermodalnych

Rekord w przewozach intermodalnych Fot. PKP Cargo

12,8 mln ton towarów przetransportowano koleją w 2016 roku w ramach przewozów intermodalnych. To najlepszy wynik w historii.

Pod względem masy przewiezionych ładunków w 2016 roku rynek wzrósł o 23% – rok wcześniej intermodalny transport osiągnął poziom prawie 10,4 mln ton. W ub. roku intermodal stanowił już 5,77% wszystkich ładunków przewożonych koleją (w 2015 – 4,62%).

Praca przewozowa wzrosła natomiast o ponad 0,7 mld tono-km do prawie 4,5 mld tono-km. w porównaniu z rokiem poprzedzającym. Do prawie 951 tys. wzrosła też liczba przewożonych jednostek, a w ich strukturze, podobnie jak w latach poprzednich, dominowały kontenery 20 i 40-stopowe. Natomiast w przeliczeniu na TEU transport intermodalny przekroczył 1 mln 436 tys. jednostek.

Największy udział w rynku intermodalnym na PKP Cargo – 43,81%, a drugim przewoźnikiem jest DB Cargo Polska – 18,57%. A trzecia pozycję zajął Lotos Kolej – 17,06%. Jednak wszy najwięksi gracze stracili procentowy udział w rynku. Za to znaczący wzrost udziału w rynku – z 0,41% do 6,57% – odnotowała spółka Captrain Polska, co dało jej czwarte miejsce.

Zdaniem UTK rynek intermodalny ma ogromne możliwości rozwoju, ale wymaga też wsparcia państwa. – Miniony rok można ocenić jako dobry i jednocześnie pozwalający patrzeć perspektywicznie w przyszłość. Ważne, by wpierać rozwój transportu intermodalnego przez zagwarantowanie mu na wiele lat odpowiedniej ulgi – powiedział Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.