NaKolei.pl WiadomościTransport miejski Radny z Warszawy proponuje budowę ekranów bezpieczeństwa w metrze

Radny z Warszawy proponuje budowę ekranów bezpieczeństwa w metrze

Adrian Izydorek
Metro w Delhi, Fot. Wiki Commons

Radny dzielnicy Ursynów wystosował interpelację w sprawie analizy budowy ekranów na krawędziach peronów w Metrze Warszawskim. Ma to być odpowiedź na rosnącą liczbę prób samobójczych.

Widok ten jest znany w wielu państwach na całym świecie. Chodzi o ekrany bezpieczeństwa, które montowane są na krawędzi peronu metra. Spotkamy je m.in. w Brazylii, Chinach, Danii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, we Włoszech, Francji. Ekrany otwierają się dopiero po zatrzymaniu się składu metra przy krawędzi peronu. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów, a także utrudnić ewentualną próbę samobójczą. Chociaż w niektórych krajach pojawiły się ekrany o połowę mniejsze niż te standardowe – one nie są większą przeszkodą w drodze na tory, ale zawsze dają cenne kilka sekund, które umożliwią zatrzymanie desperata.

W 8 lat 20 prób samobójczych

Dane są nieubłagane – tylko w ciągu ostatnich 8 lat w stołecznym metrze miało miejsce ponad 20 prób samobójczych, z czego niemal połowa zakończyła się tragicznie – poinformował radny PiS-u Mateusz Rojewski.

Mateusz Rojewski Radny z dzielnicy Ursynów wystosował interpelację do Burmistrza Ursynowa w celu podjęcia rozmów z Prezydentem Warszawy.

Proponuję rozwiązanie na wzór niektórych miast Zachodu – tj. ekrany/szyby ochronne, uniemożliwiające zarówno próby samobójcze, jak również wypadki (zamontowane bądź na całej linii metra bądź przynajmniej na najbardziej uczęszczanych stacjach). Oczekuję od Burmistrza Ursynowa zwrócenia się do Prezydenta m. st. Warszawy o przeanalizowanie sprawy, zaś finalnie liczę na montaż tego typu instalacji. Bezpieczeństwo powinno być absolutnym priorytetem – dodał Radny Rojewski.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności