NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie Przewozy pasażerskie według Sprawozdania UTK za rok 2018 – analiza

Przewozy pasażerskie według Sprawozdania UTK za rok 2018 – analiza

Wojciech Dudkowski

Urząd Transportu Kolejowego opublikował Sprawozdanie z funkcjonowania rynku kolejowego w 2018 r. Przeanalizowano połączenia pasażerskie oraz towarowe pod każdym względem. Generalny wniosek jest taki, że kolej pasażerska powoli, lecz skutecznie się rozwija i przyciąga coraz więcej podróżnych, choć prowadzone na szeroką skalę prace modernizacyjne powodują obecnie utrudnienia w jej funkcjonowaniu.

Ogólny wskaźnik wykorzystania kolei w Polsce wynosi 8,1 przejazdów na mieszkańca. Stanowi to niewielki (0,2) wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem. Najczęściej koleją jeżdżą mieszkańcy województwa pomorskiego oraz mazowieckiego, natomiast najrzadziej lubelskiego i podkarpackiego.

Najwięcej pasażerów przewozi POLREGIO – 26,17% wszystkich jeżdżących koleją. Na drugim miejscu są Koleje Mazowieckie (19,24%), natomiast podium zamyka PKP InterCity (14,87%). Narodowy przewoźnik dalekobieżny zanotował największy wzrost liczby pasażerów – aż o 3,3 miliona.  Najlepiej spośród przewoźników lokalnych wypada PKP SKM Trójmiasto – przewozi aż 13,61% wszystkich pasażerów.

Duży wzrost odnotowały przewozy międzynarodowe z Polski. W ubiegłym roku skorzystało z nich 4 mln 6 tys. pasażerów – to o 1 009 000 więcej, niż w roku 2017. To naprawdę duży wzrost. Najwięcej pasażerów tego typu połączeń obsłużył PKP InterCity. Nowością tego przewoźnika na 2018 rok było połączenie TLK Wydmy z czeskiego Bogumina do Łeby i Helu oraz IC Nightjet z Berlina do Wiednia i Budapesztu.

Ciekawym zestawieniem jest również procentowy rozkład różnych sposobów kupowania biletów na pociągi. Wciąż ponad połowa podróżnych kupuje je w kasach dworcowych, jednak udział ten spadł o 3 punkty procentowe. Dokładnie tyle samo przybyło biletom internetowym, które kupiło 10,7 % podróżnych.  Drugą najpopularniejszą formą nabywania biletów jest jednak zakup u konduktora – 15%. Wzrósł również udział automatów biletowych o 0,6 punktu procentowego i wynosi w tej chwili 7,4%.

Punktualność pociągów w porównaniu do 2017 roku spadła o 1,6 punktu procentowego. Spowodowane było to zapewne wieloma modernizacjami, realizowanymi w ubiegłym roku na liniach kolejowych. Najbardziej punktualnym przewoźnikiem jest od lat Warszawska Kolej Dojazdowa – wynika to przede wszystkim z faktu użytkowania osobnej infrastruktury, niedostępnej dla innych przewoźników. W 2018 roku wskaźnik punktualności WKD wyniósł 99,46%. Bardzo wysokie wyniki utrzymuje również SKM Trójmiasto – 98% oraz niemiecki przewoźnik międzynarodowy UBB (97,43%). Najniższy poziom punktualności miał w ubiegłym roku PKP Intercity (70,4%). Pociągi IC jeżdżą przez całą Polskę, a więc natrafiają na utrudnienia i remonty realizowane w wielu regionach Polski. Również napotkane awarie lub wypadki powodują konieczność organizowania objazdów lub zastępczej komunikacji. Na drugim od końca miejscu są Koleje Małopolskie – 79,24%. To spadek o prawie 9 punktów procentowych w porównaniu z rokiem ubiegłych. Lecz to właśnie w Krakowie realizowanych jest jednocześnie wiele remontów sieci kolejowej, które mogły w ubiegłym roku utrudniać przejazd pociągów.

W porównaniu do innych krajów europejskich, poziom wykorzystania kolei nie jest najwyższy – wynosi 8,1 przejazdu na jednego obywatela. Jest niższy od średniej unijnej, która wynosi 20,3 przejazdu na osobę. W ostatnich latach jednak powoli wzrasta. Od 2015 roku liczba ta wzrosła o 0,8 przejazdu na obywatela.

Choć prowadzone prace modernizacyjne utrudniają nieco funkcjonowanie kolei, to po ich zakończeniu zainteresowanie podróżnych pociągami wzrośnie. Nadzieja jest też w Centralnym Porcie Komunikacyjnym, do którego zbudowane zostaną nowe linie kolejowe dużych prędkości.

10 szybkich “szprych”. Przy okazji budowy CPK powstanie aż 1600 km nowych linii kolejowych!

Skomentuj ten artykuł

 

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności