Infrastruktura Przewozy towarowe

Uruchomiono transport towarów po nowym moście k. Dęblina. Drugi tor jeszcze w tym roku

Uruchomiono transport towarów po nowym moście k. Dęblina. Drugi tor jeszcze w tym roku fot. PKP PLK

Po nowym moście nad Wieprzem koło Dęblina puszczono już transport towarów. Jak zapowiadają PKP PLK, drugi tor będzie gotowy jeszcze w tym roku. Jest to dobre połączenie z Lubelszczyzny na Mazowsze.

Realizowany jest już przewóz towarów mostem nad Wieprzem koło Dęblina. To kolejny etap modernizacji linii Lublin – Warszawa. W tym roku powstanie drugi tor. Most nad Wieprzem jest użytkowany przez słady towarowe jadące do Zakładów Azotowych w Puławach. Powstałe obiekty będą ułatwiały transport towarowy z Lubelszczyzny na Mazowsze.

Jak zapowiadają PKP PLK, po zakończeniu inwestycji czas przejazdu koleją między stolicami Mazowsza i Lubelszczyzny skróci się do 90 min. Pociągi pojada z prędkością do 160 km/h. Sprawniejsze przejazdy zapewni drugi tor między Otwockiem a Pilawą. W ramach modernizacji linii kolejowej nr 7 z Lublina do stolicy, tylko między Lublinem a Otwockiem PLK przebudują łącznie 31 mostów kolejowych oraz 17 wiaduktów. Zmodernizowane zostanie 150 km torów i sieci trakcyjnej.

Inwestycja to także wymiana 383 rozjazdów oraz urządzeń sterowania. Na 42 na przejazdach kolejowo-drogowych PLK zamontują dodatkowe urządzenia i rogatki. Dwa nowe wiadukty kolejowe (tunele drogowe) całkowicie wyeliminują problemy z przejazdem przez tor. Szczegóły na stronie PLK.

Modernizacja linii kolejowej nr 7 to koszt ponad 3,4 mld zł, z czego kwota dofinansowania unijnego POIiŚ to ponad 2,9 mld zł.