Kolej jest dla ludzi

Przemyśl Główny i Goczałkowice-Zdrój – znamy laureatów konkursu Dworzec Roku 2020

Przemyśl Główny i Goczałkowice-Zdrój – znamy laureatów konkursu Dworzec Roku 2020 Mat. Fundacja Grupy PKP

Wzorowa rewitalizacja dziedzictwa architektury kolejowej oraz umiejętne dostosowanie do zmieniających się potrzeb w zakresie obsługi podróżnych – te cechy wskazało jury III edycji konkursu Dworzec Roku, przyznając główną nagrodę dworcowi w Goczałkowicach-Zdroju. Nagroda publiczności powędrowała do Przemyśla. Internauci docenili niepowtarzalne walory architektoniczne zabytkowego dworca, odzyskane i podkreślone dzięki modernizacji, oraz funkcjonalność obiektu.

Fundacja Grupy PKP wspólnie z Fundacją ProKolej zorganizowały plebiscyt, którego celem jest wyróżnienie najlepszych dworców kolejowych w Polsce. Wyniki obrad jury oraz głosowania publiczności Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP oraz Jakub Majewski, prezes zarządu Fundacji ProKolej ogłosili podczas X jubileuszowego Kongresu Kolejowego.

Konkursowe jury, w którego skład wchodzili Tomasz Kammel, Daniel Ogrodnik, Zbigniew Maćków, Katarzyna Szadkowska, Iwona Budych oraz Łukasz Malinowski, zwróciło uwagę na ciekawy i oryginalny sposób zagospodarowania  budynku oraz odwagę tamtejszych władz samorządowych do realizowania niekonwencjonalnych pomysłów.

Nagrodzony dworzec w obecnej formie funkcjonuje od 2016 roku. Gminne władze, które zawiadują budynkiem, przeprowadziły renowację obiektu po pożarze z 2002 roku. W wyniku renowacji goczałkowicki dworzec stał się nie tylko miejscem obsługi podróżnych. Obecnie funkcjonuje tu także studio jogi oraz strefa zdrowia. Wyodrębniono też przestrzeń do prezentowania wystaw czasowych oraz umożliwiono sympatykom kolei wynajęcie specjalnie przygotowanego apartamentu.

Tradycyjnie już wyboru Dworca Roku dokonała także publiczność. W głosowaniu zwycięzcą został Przemyśl Główny. W plebiscycie oddano ponad 13 tys. głosów, z czego blisko 4,9 tys. na zdobywcę pierwszego miejsca. Na podium znalazły się także Wodzisław Śląski oraz Starogard Gdański.

Przemyski Dworzec powstał 160 lat temu i był jednym z przystanków na budowanej wówczas linii kolejowej z Krakowa do Lwowa. Podczas prowadzonych w latach 2010–2012 prac remontowych architekci oraz konserwatorzy odtworzyli, na podstawie archiwalnych zdjęć, najdrobniejsze szczegóły budynku, przywracając mu dawny blask.

Przemyśl Główny to obecnie ważna stacja przesiadkowa dla osób podróżujących między Ukrainą a Polską. Przybywają tu najbardziej komfortowe składy Kolei Ukraińskich, dzięki którym można szybko i wygodnie dotrzeć do Lwowa, Kijowa czy Odessy. Z przemyskiego dworca korzystało w 2019 roku około 3900 osób dziennie. Warto podkreślić, że znajduje się tam także niezwykła restauracja: „Perła Przemyśla” prowadzona przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Mieści się ona w pięknej zabytkowej sali. Jednym z celów założenia restauracji, które przyświecały Caritasowi i właścicielowi dworca, czyli Polskim Kolejom Państwowym, było zapewnienie miejsc pracy osobom, które wcześniej pozostawały bezrobotne.

Podczas wręczenia nagród Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej zaznaczył, że tegoroczny konkurs był szczególny, bo poza wyróżnieniem najlepszych obiektów towarzyszył mu sondaż odnośnie oczekiwań mieszkańców i pasażerów. Stwierdził również, że celem inicjatywy jest przygotowanie katalogu dobrych praktyk, które będą pomocne w projektowaniu i definiowaniu standardów obsługi podróżnych.

Dzięki konkursowi Dworzec Roku pokazujemy, jak bardzo polska kolej zmienia się na lepsze. To właśnie dworce są jej wizytówką. Jeszcze kilka lat temu większość z nich pozostawiała wiele do życzenia. Teraz, dzięki największemu w historii polskiej kolei programowi modernizacji dworców kolejowych, coraz więcej obiektów zyskuje nie tylko piękny wygląd, ale i jest dostosowanych do potrzeb wszystkich grup pasażerów, w tym osób o ograniczonej mobilności – mówi Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Konkurs Dworzec Roku zorganizowano już po raz trzeci. W poprzednich edycjach nagradzano dworce w Kartuzach, Wągrowcu, Rudzie Chebzie oraz Tarnowie.